Loading... • +1
  مامان ترمه
  مامان ترمه
  دوشنبه 12 اسفند 1392 - 12:55

  راهنمای مادران باردار (63096 بازدید)

  سلام ، خوش اومدین
  اینجا مکانی هست برای تبادل اطلاعات بین مادران باردار حال و مادران باردار گذشته ...
  از حضور گرمتون سپاسگزارم
  سایت من خدایا به خاطر وجود ترمه عزیزمون ازت سپاسگزاریم. الهی شکرت ...
 • مامان ترمه
  مامان ترمه
  دوشنبه 12 اسفند 1392 - 13:08
  سلام لطفاً امروز در مورد تغذیه زنان باردار اطلاع رسانی کنید.
  سایت من خدایا به خاطر وجود ترمه عزیزمون ازت سپاسگزاریم. الهی شکرت ...
 • مامان ترمه
  مامان ترمه
  دوشنبه 12 اسفند 1392 - 13:08
  خوردن كندر در زنان باردار از ماههای سوم به بعد برای جنین مضر است
  یک متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه طب سنتی برای زنان باردار باید‎ها و نباید‎هایی را برای داشتن فرزند سالم توصیه می‌کند، گفت: خوردن کندر تنها در ماه سوم بارداری بی‌خطر است اما در ماه‌های بعد برای جنین مضر...
  یک متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه طب سنتی برای زنان باردار باید‎ها و نباید‎هایی را برای داشتن فرزند سالم توصیه می‌کند، گفت: خوردن کندر تنها در ماه سوم بارداری بی‌خطر است اما در ماه‌های بعد برای جنین مضر است.
  ایسنا ، با بیان اینکه یبوست در دوران بارداری بسیار شایع است، افزود: با تنظیم مزاج استفاده از غذاهای مغذی مانند شوربای ساده شامل مرغ، ادویه گرم، سبزیجات و همچنین سوپ چرب توصیه می‌شود و پرهیز از پرخوری در پیشگیری از یبوست موثر است.وی ادامه داد: بهتر است از ملین کننده‌های کم خطر مانند تمرهندی، گل قند، شیرخشت، ترنجبین همراه با گلاب استفاده و از حبوباتی مثل نخود، لوبیا و کنجد در دوران بارداری خودداری شود. همچنین بهتر است فرد نان تهیه شده از گندم مرغوب و غذاهایی مانند سوپ و گوشت بره را جایگزین کند.
  این متخصص طب سنتی مصرف کشمش، به شیرین، گلابی، سیب و انار ملس را در دوران بادراری مفید دانست و اظهار کرد: راه رفتن در حد اعتدال و سبک در دوران بارداری توصیه می‌شود. همچنین زنان باردار از بوی تند باید پرهیز کنند.وی با توصیه بر رعایت تعادل روحی در دوران بارداری گفت: از بلند صحبت کردن، ناراحتی، عصبانیت و استرس در دوران بارداری به ویژه در ماه‌های اول باید خودداری شود.
  دكتر قدس اظهارداشت: زنان باردار در ماه‌های اول بارداری از بلند کردن شیء سنگین پرهیز کنند و مراقب ضربه‌های فیزیکی خصوصاً به شکم باشند و از سردنده‌های نزدیک شکم به پایین خود را با پارچه‌ای نرم پشمی بپوشانند و از شروع ماه نهم بارداری برای تسهیل زایمان روزی 6 گرم روغن بادام شیرین و شیرگاو مصرف کنند. همچنین مالیدن روغن بابونه برای تسهیل زایمان کمک کننده است.وی با اشاره به ممنوعیت استحمام طولانی در زنان باردار گفت: استحمام طولانی منجر به سستی تمام اندام‌های بدن می‌شود.
  سایت من خدایا به خاطر وجود ترمه عزیزمون ازت سپاسگزاریم. الهی شکرت ...
 • مامان ترمه
  مامان ترمه
  دوشنبه 12 اسفند 1392 - 13:11

  کارشناس طب سنتی اظهار داشت: مادران باردار از مصرف موادغذایی مصنوعی و صنعتی مانند آب میوه‌های بسته‌بندی شده و تنقلات ناسالم دارای رنگ‌های مصنوعی و غذاهای آماده پرهیز کنند.
  به گفته وی زنان باردار از مصرف غذا به میزان زیاد در یک وعده پرهیز کنند چرا که این عمل موجب فساد غذا در معده می‌شود که این مسئله زیانبارترین مسئله برای زنان باردار محسوب می‌شود همچنین از مصرف غذاهای دیرهضم و سنگین پرهیز کنند. این کارشناس طب سنتی افزود: زنان باردار در طول بارداری از مصرف آب یخ، آب بسیار سرد و آب بسیار داغ و از گرسنگی طولانی پرهیز کرده چرا که گرسنگی طولانی منجر به تشکیل اجسام کتونی می شود.
  علوی افزود: زنان باردار در طول روز استراحت کافی داشته باشند و از شرایط پر دغدغه و اضطراب آور دوری کنند و تحت هر شرایطی آرامش روانی خود را حفظ کنند و حتی زنان شاغل نیز باید مدتی میان کارشان استراحت داشته باشند.
  وی عنوان کرد: بادام، مویز، سیب، گلابی، انگور، انار، انجیر، به، گلابی، توت، خرما، کشمش برای زنان باردار مفید است و برای رفع یبوست، زنان باردار می‌توانند از شورباها و سوپ های حاوی سبزی استفاده کنند. این کارشناس طب سنتی ادامه داد: زنان باردار از آب میوه‌های طبیعی و سکنجبین در طول بارداری خود استفاده کنند البته مصرف مایعات حداقل 1.5 ساعت بعد از صرف غذا باشد همچنین در تحقیقات صورت گرفته مصرف آب انار استرس های وارده به جنین را کاهش داده و در نتیجه بارداری و رشد جنین را بهبود می‌بخشد.
  علوی بیان داشت: مصرف تمبر هندی، آلوبخارا، گل قند، ترنجبین، انجیر برای رفع یبوست زنان باردار مفید است. زنان باردار از گیاهانی مانند ختمی، پنیرک و بنفشه به عنوان ملین استفاده نکنند.
  منبع تسنیم نیوز
  سایت من خدایا به خاطر وجود ترمه عزیزمون ازت سپاسگزاریم. الهی شکرت ...
 • مامان نیلو
  مامان نیلو
  دوشنبه 12 اسفند 1392 - 14:02
  ● فواید آب در دوران بارداری
  نوشیدن آب مانع از دی هیدراته شدن بدن می شود. دی هیدراته شدن در دوران بارداری باعث بروز مشکلاتی مانند سردرد، حفظ آب در بدن، حالت تهوع، انقباض عضلات، سرگیجه و . . . می شود.
  این مشکل در سه ماهه سوم بارداری اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا دی هیدراته شدن در این زمان می تواند انقباضاتی را در پی داشته باشد که منجر به زایمان زودرس شود. رنگ ادرار بهترین راه برای کنترل میزان آب بدن است. ادرار تیره رنگ نیاز بدن به آب بیشتر را نشان می دهد و ادرار بی رنگ نشان از کافی بودن میزان آب دریافتی بدن است.
  عده ای معتقد هستند نوشیدن آب در فواصل منظم می تواند حالت تهوع صبحگاهی، سوزش معده و سوءهاضمه را کمتر کند و بدن را خصوصاً در هوای گرم و مرطوب، خنک نگه دارد. علاوه بر این بروز عفونت های ادراری که در دوران بارداری بیشتر اتفاق می افتد را مانع می شود و یبوست و هموروئید را نیز کاهش می دهد.
  من ایمان دارم به پایان این روزهای سرد و مه آلود ... ماهِ من، می دانم که بزودی آفتابی خواهی شد
 • مامان نیلو
  مامان نیلو
  دوشنبه 12 اسفند 1392 - 14:04
  سلام الناز جون اولین لایکو زدمsmileybunny1.gif
  من ایمان دارم به پایان این روزهای سرد و مه آلود ... ماهِ من، می دانم که بزودی آفتابی خواهی شد
 • مامان نیلو
  مامان نیلو
  دوشنبه 12 اسفند 1392 - 14:10

  غذاهای ممنوعه در دوران بارداری
  زنان باردار می توانند از خوردن خیلی از غذاها لذت ببرند اما برخی غذاها باید در این دوران با احتیاط مصرف شوند یا از خوردن آنها پرهیز شود.
  ▪ جگر و سایر امعاء و احشاء گوسفند و گاو: اگر چه جگر و مواد تهیه شده از احشاء حیوانات مثل سوسیس، دارای آهن و فولات هستند این مواد همچنین حاوی غلظت زیادی از ویتامین A هستند. ۱۰۰ گرم از این مواد حاوی ۱۳ هزار تا ۴۰ هزار گرم ویتامین A است که بیش از ۱۸ بار بیش از نیاز زن باردار است. مصرف مقادیر زیاد ویتامین A برای جنین در حال رشد در سه ماهه اول بارداری مضر است. در نتیجه همه زنان باردار و زنانی که در حال برنامه ریزی برای بارداری هستند باید از مصرف این غذاها یا غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی ویتامین A هستند مثل جگر، روغن هایی که از کبد حیوانات تهیه می شود و سایر امعاء و احشاء حیوانات پرهیز کنند.البته لازم نیست که از سایر غذاها که دارای ویتامین A است خودداری کرد مثل شیر، پنیر، ماهی چرب، تخم مرغ و غذاهایی با بتاکاروتن مثل هویج، میوه های قرمز و نارنجی و سبزیجات و سبزیجات برگ سبز.
  من ایمان دارم به پایان این روزهای سرد و مه آلود ... ماهِ من، می دانم که بزودی آفتابی خواهی شد
 • مامان امیرحسین
  مامان امیرحسین
  دوشنبه 12 اسفند 1392 - 14:39
  سلام نیلوفر جون
  خدا جونم ممنونم ازت
 • مامان ترمه
  مامان ترمه
  دوشنبه 12 اسفند 1392 - 15:28
  سلام بچه ها .
  من شنیدم آب زیاد تو دوره بارداری ضرر داره کسی در موردش چیزی شنیده؟
  سایت من خدایا به خاطر وجود ترمه عزیزمون ازت سپاسگزاریم. الهی شکرت ...
 • مامان ترمه
  مامان ترمه
  دوشنبه 12 اسفند 1392 - 15:29
  مصرف شیر چی روزی یک لیوان مشکل داره؟
  سایت من خدایا به خاطر وجود ترمه عزیزمون ازت سپاسگزاریم. الهی شکرت ...
 • مامان ترمه
  مامان ترمه
  دوشنبه 12 اسفند 1392 - 15:35
  نوشین و نیلو کجایین؟
  سایت من خدایا به خاطر وجود ترمه عزیزمون ازت سپاسگزاریم. الهی شکرت ...
 • مامان ترمه
  مامان ترمه
  سه شنبه 13 اسفند 1392 - 12:48

  سه ماهه اول
  در این دوره رعایت یک برنامه غذایی مناسب و متعادل برای ترمیم و تکامل بافت های مادر که عهده دار تغذیه و رشد جنین است بسیار مهم می باشد
  .
  هفته ۴ تا ۸
  من اینجا هستم، به من نگاه کنید. اسم من رویان است. گرچه هنوز به اندازه سر سنجاق هم نیستم ولی همه توانایی هایم را از جفت می گیرم و برای اینکه تکامل پیدا کنم به شدت تلاش می کنم. تازه کار من شروع شده است و به کمک مواد مغذی که از طریق جفت دریافت می کنم باید چشم ها،
  اووه!.....چقدر کار دارم
  .
  هفته ۸ تا ۱۲
  حالا نام من((جنین)) است. وزنم ۱۵ گرم و قدم ۶ سانتی متر است. دست ها و انگشتانم دارند شکل می گیرند و اندام های داخلی ام مثل کبد، کلیه ها و ریه ها یم مشخص شده اند و قلبم به طپش درآمده است
  .
  هفته ۱۲ تا ۱۶
  مادر، کلسیم، کلسیم را به من برسان، خواهش می کنم بیشتر شیریا ماست بخور چون دندانهایم دارند شکل می گیرند. من خیلی رشد کرده ام حالا ۱۷ سانتیمتر طول دارم و وزنم ۲۸ گرم شده است ولی هنوز خیلی کوچکم آنقدر که فقط در کف دست شما جای می گیرم
  .
  سر، بازوها و پنجه هایم دارند شکل می گیرند و خیلی آرام می توانم حرکت کنم
  .
  سایت من خدایا به خاطر وجود ترمه عزیزمون ازت سپاسگزاریم. الهی شکرت ...
 • مامان ترمه
  مامان ترمه
  سه شنبه 13 اسفند 1392 - 12:53

  بخور نخورهای سه ماه اول بارداری
  حتی این موضوع که بگوییم یک خانم در طول بارداری باید تا چه حدی وزن اضافه کند، به نمایه بدنی او بستگی دارد؛ یعنی وضعیت ذخیره‌ای بدن ما قبل از بارداری تعیین می‌کند که تا چه حدی می‌توانیم اضافه وزن پیدا کنیم و با چه سرمایه‌ای باید بارداری خود را شروع کنیم. در گفتگو با دکتر نسرین امیدوار، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی، این موضوع را موشکافانه‌تر بررسی کرده‌ایم.
  با شروع بارداری باید چه تغییراتی در رژیم غذایی‌مان بدهیم؟
  ببینید؛ نمایه توده بدنی یکی از معیارهایی است که نشان می‌دهد یک خانم باردار به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد. اگر با شروع بارداری مصرف وعده‌های منظم غذایی به تهوع یا ناراحتی‌های گوارشی منجر شود، شکستن این وعده‌ها و تقسیم کردن آن به 5 تا 6 وعده کوچک و سبک خیلی کمک می‌کند که مشکلات کاهش یابد! ما معمولا با شروع بارداری، به ویژه اگر تهوع وجود داشته باشد، مصرف وعده‌های کوچک را هر 2 تا 3 ساعت یک بار، به نحوی که در هر وعده از گروه‌های غذایی متنوع استفاده شود و در ضمن، از مواد غذایی سرخ شده یا پرادویه زیاد استفاده نشود؛ توصیه می‌کنیم. گرسنه ماندن طولانی طبیعتا خوب نیست. در عین حال چون هم‌زمان با حالت تهوع، خانم‌ها یبوست هم دارند، بهتر است از غذاهای فیبرداری مثل نان‌های سبوس‌دار (سنگک، بربری، نان جو و نان گندم قهوه‌ای)، میوه و سبزی به میزان فراوان استفاده کنند.
  در سه ماهه نخست بارداری به همه گروه‌های غذایی پنج‌گانه نیاز داریم؟
  خب، طبیعتا در ماه‌های اول که ماه‌های تشکیل لقاح و رشد اولیه جنین است، خیلی مهم است که نیازهای زن باردار به‌ اندازه کافی تامین شود و در عین حال نیازهای جنین هم برآورده شود؛ یعنی مهم است که خانم باردار از تمام گروه‌های غذایی استفاده کند و به درستی با مشکلاتی که در این دوره موجود است (تهوع صبحگاهی، یبوست، ترش کردن و سوزش سردل) برخورد کند. توصیه من این است که وقتی خانمی متوجه می‌شود باردار است یا حتی قبل از آن، وقتی تصمیم می‌گیرد باردار شود؛ باید با مراجعه به یک متخصص وضعیت آهن و کم‌خونی، کم‌وزنی یا اضافه وزن خود را چک کرده و درمان کند و با یک برنامه غذایی خوب زمینه سلامت خودش و جنین‌اش را فراهم آورد. تاکید می‌کنم که مصرف تمامی گروه‌های غذایی (نان و غلات، میوه و سبزی، گوشت، حبوبات و تخم‌مرغ، لبنیات و حتی چربی‌ها) در 3 ماهه نخست بارداری ضروری است. از میان این گروه‌ها که باید به میزان متعادل مصرف شوند، مصرف پروتئین‌ و ویتامین‌ها و املاح به ویژه در صورت کمبود آهن در بدن خانم باردار بسیار بااهمیت است. بهتر است خانم‌های باردار، مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌داری مثل چای و قهوه یا شکلات را کاهش دهند و مواد قندی ساده‌ای مثل شیرینی را هم کمتر مصرف کنند تا جلوی اشتهای‌شان با خوردن غذاهای غیرمغذی گرفته نشود.
  تا چه محدوده‌ای وزن گرفتن طبیعی است؟
  بین یک تا دو کیلوگرم اضافه کردن وزن در سه ماهه اول بارداری طبیعی است؛ یعنی برای افرادی که نمایه بدنی آنها بین 26 و 8/19 تا 25 است، اضافه کردن 5/1 کیلوگرم مناسب است اما برای افرادی که نمایه بدنی آنها پایین‌تر از 8/19 است 2 تا 5/2 کیلوگرم اضافه شدن وزن توصیه می‌شود. برای افراد چاقی که نمایه بدنی‌شان بین 25 تا 30 است اضافه وزن باید زیر یک کیلوگرم باشد. کاهش وزن در این دوران طبیعی نبوده و در صورت رخ دادن چنین مساله‌ای باید علت آن را یافت. گاهی توقف افزایش وزن پیش می‌آید که خیلی مهم نیست و در ماه‌های بعدی جبران می‌شود اما کاهش وزن به هیچ وجه طبیعی نخواهد بود و باید آن را جدی گرفت.
  اگر خانمی سیگار بکشد، آیا می‌تواند به این عادت خودش در دوران بارداری نیز ادامه بدهد؟
  نه! این خانم‌ها چند ماه قبل از بارداری باید سیگار را ترک کنند. این کار خیلی کمک می‌کند که آنها مشکلات کمتری در طول بارداری پیدا کنند. بارداری عملی با تصمیم‌گیری قبلی است. زنان‌ ما که امروزه آگاه‌تر از گذشته هستند، باید قبل از بارداری برای بدن خود برنامه‌ریزی کنند، وزن‌شان را تنظیم کنند، نوع تغذیه خود را اصلاح کنند و اگر احیانا سیگاری هستند، باید سیگار را قبل از بارداری کنار بگذارند تا بدن پاک‌سازی شده و آماده برای یک فرآیند جدی شود. مطالعات مختلف نشان داده که حتی مصرف اندک سیگار، الکل، مواد مخدر و برخی داروها می‌تواند آثار سوء بر جنین گذاشته و سبب بروز اختلالات شکل‌گیری و تکاملی در جنین شود. به سیگاری‌ها توصیه می‌کنم میوه و سبزی و ویتامین C بیشتری مصرف کنند تا حمایت‌های آنتی‌اکسیدانی بدن‌شان افزایش یابد اما در خانم باردار به هر حال غلظتی که از مواد نیکوتینی در خون‌اش است شاید برای خود فرد مهم نباشد اما برای جنین که موجودی بسیار کوچک است، این غلظت بسیار بالا و مسموم‌کننده به حساب می‌آید.
  آیا نوع تغذیه بر جنس جنین تأثیری خواهد گذاشت؟
  سایت من خدایا به خاطر وجود ترمه عزیزمون ازت سپاسگزاریم. الهی شکرت ...
 • مامان رز
  مامان رز
  سه شنبه 13 اسفند 1392 - 14:04
  سلاممممممممممم با اجازه الناز جون من هم اومدم @};-
  ">موارد موثر در زيبايي :
  - قبل از بارداري :
  خوردن سيب،به ،گلابي (پدر بيشتر )،انار ،نيم ساعت قبل از صبحانه و به صورت ناشتا، در زيبايي موثر است
  همچننين معجون شير ،گردو و خرما تاثير زيادي بر زيبايي دارد
  مغز بادام و مغز تخمه خربزه قواي جنسي مرد را تقويت و بر زيبايي فرزند موثر است
  - دوران بارداري :
  ختم قران
  سوره يوسف
  سوره يس
  سوره محمد
  سوره والعصر (برا ي صبور شدن بچه )
  (خواص يه سري از سوره‌هاي قرآن:
  آل عمران: سهولت زايمان
  ابراهيم: جلوگيري از گريه و و حشت كودك - گرفته شدن از شير مادر - رفع ناراحتي كودكان
  حجر: ازدياد شير زنان
  اسراء: به سخن آمدن كودك
  مريم: به دست آوردن ثروت و فرزند
  ياسين: ازدياد شير در زنان
  جاثيه: نگهدار كودك خواهد بود
  احقاف: سالم ماندن در برابر بيماري‌هاي كودكانه - آرامش يافتن از زمان كودكي
  حجرات: فزوني يافتن شير مادر
  ق: ازدياد شير مادر
  ذاريات: سهولت زايمان
  قلم: حفظ جنين - هوش و حافظه‌ي كودك
  انشقاق: آسان شدن زايمان
  بروج: گرفتن از شير بر كودك آسان شدن
  غاشيه: آرام شدن گريه نوزاد
  فجر:‌فرزند پسر
  بلد: در امان ماندن كودك از بيماري - در امان بودن گريه كودك - دفع درد بيني در كودك
  بينه: سود بخشيدن به زن باردار
  فلق: در امان بودن از بيماري كودك
  ناس: در امان بودن از بيماري كودك)
  سيب سرخ (سوره يوسف به سيب خوانده شود به خصوص در ماه 8 )
  گلابي (صبح ناشتا )
  انار(بعضي ها گفتن انار بچه رو تيره مي كنه !!!)
  رب انار
  (دادن چند قطره آب انار شيرين سبب خوش صدا شدن نوزاد مي شود )
  به
  هلو
  خربزه
  پيازچه
  انگور
  سبزيجات
  آناناس (صداي بچه را قشنگ مي كنه )
  پرتقال (قد بچه را بلند مي كنه )
  روغن زيتون (روزي يك قاشق )(پوست بچه را روشن مي كند)
  خرما (براي آرام و صبور بودن )
  رازيانه و باديان (براي داشتن نوزادي با چشمان زيبا )
  عرق كاسني (در صورت در دسترس نبودن گرفتن ريشه ي كاسني و كوبيدنش و خوردنش با عسل)
  انواع مربا به خصوص مرباي شقاقل (در استخوان بندي جنين موثر است )
  شنبليله خام يا پخته (جنين را گيسو بلند و پر مو مي كند )
  كلا ويتامين
  و
  <span style="font-size: 14.0pt; line-height: 115%; font-family: 'Times New Roman','serif'; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-bidi-font-family: 'B Mitra'; mso-ansi-language: EN-US; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA]e[/size]
  چيزايي كه براي كبد خوب هستن (روغن زيتون،روغن ماهي ،كره ،خيار ،كاهو ،كاسني ،كنگر ،هويج ،شير خشت ، زرشك ،گزانگبين ،عناب ،نعناع )
  غذا هاي تازه
  اشعه آفتاب (براي داشتن موي مشكي )
  سایت من نبض زندگی ما رز بانو
 • مامان رز
  مامان رز
  سه شنبه 13 اسفند 1392 - 14:06

  - موارد موثر در هوش :
  كندر (سه ماه اول )
  مويز
  قاووت
  كنجد
  - موارد منع شده :
  تند غذا خوردن ( موجب ايجاد لك هاي صورت در مادر و فرزند )
  غذا هاي مونده رنگ بچه را تيره مي كند
  فلفل
  ادويه هاي تند مانند خردل ،دارچين ،نعناع به صورت زياد
  خيارشور
  سوسيس و كالباس
  انواع سس ها
  نوشابه
  كنسرو ها
  چاي و قهوه
  سركه
  مصرف زياد گوجه فرنگي (سبب ناقص الخلقه شدن ميشود)
  مصرف زياد سيب زميني (سبب پيدايش "اسپينا بيفيدا " ميشود )
  مصرف زياد نمك (بخصوص در سه ماه آخر )
  مصرف زياد شيريني هاي خامه دار
  مصرف زياد حبوبات (بچه را كودن مي كند )
  مصرف زياد ويتامين
  A
  و
  K
  مضر است
  ........................................................
  - اين موارد كم مصرف شوند :
  زعفران
  جعفري
  غوره
  آبغوره
  مارچوبه
  انسيون
  زيره
  دارچين
  [size= 14.0pt; line-height: 115%; font-family: 'B Mitra';" lang="AR-SA" dir="RTL">تماريني براي افزايش هوش نوزاد
  ورزش براي نوزادان بايد به گونه‌اي باشد كه به آنها بياموزد چگونه به تدريج از حواس پنج‌گانه خود براي شناسايي محيط اطرافشان استفاده كنند.طبيعي است كه هر نوزاد به سمت رنگ‌هاي شاد و براق جذب شود.بايد فعاليت‌هاي ورزشي را كه براي آنها انتخاب مي‌كنيد به گونه‌اي باشند كه نوزاد هر چه بهتر محيط نزديك خود را بشناسد و سپس به تدريج موفق به كشف دنياهاي دورتر شود.كنجكاوي نوزاد در اين سن بسيار طبيعي است و مادامي كه والدين در حين انجام هر نوع فعاليت در كنار او باشند،خطري متوجه او نخواهد بود.فعاليت‌هاي بسياري وجود دارد كه در كنار بازي يك جلسه آموزشي هم محسوب مي‌شود.در اين مطلب ما بعضي فعاليت‌هاي ساده براي نوزاد را به شما معرفي مي‌كنيم
  ورزش صدا
  اين فعاليتي است كه بسياري از والدين آن را انجام مي‌دهند بدون آن كه بدانند اين كار چقدر براي كودك مفيد است.بسياري از والدين هنگام عوض كردن پوشك،حمام يا بازي با كودك خود حرف مي‌زنند.اين كار به كودك كمك مي‌كند تا بفهمد اين صدا از دهان فردي - پدر يا مادر- خارج مي‌شود علاوه بر اين مي‌توانيد پيوسته اسم او را صدا كنيد،در ابتدا او به صداي شما پاسخي نمي‌دهد اما رفته رفته هر گاه او را صدا كنيد عكس‌العملي از او خواهيد ديد.فعاليتي كه شما مي‌توانيد در اين رابطه انجام دهيد اين است كه سعي كنيد هر گاه كسي اسم نوزاد شما را صدا مي‌زند،او را به سمت صدا برگردانيد.اين فعاليت باعث تحريك و پرورش حس شنوايي كودك مي‌شود
  ورزش بينايي
  چند اسباب بازي با رنگ‌هاي جذاب براي بازي كودك بخريد متوجه خواهيد شد،هر گاه، كودك با اين اسباب بازي‌هاي رنگارنگ بازي مي‌كند لبخند مي‌زند يا به نوعي احساس رضايت خود را نشان مي‌دهد.براي تقويت حس بينايي،كتاب‌هاي مخصوص نوزادان، با رنگ‌هاي شاد بخريد. هنگام لباس پوشيدن،چند دست لباس در رنگ‌هاي مختلف جلوي كودك بگذاريد،اجازه دهيد خودش رنگ دلخواهش را انتخاب كند و حتما همان لباس را بپوشد.اين روشي است كه كودك به وسيله آن رنگ‌ها را مي‌شناسد
  <span style="font-size: 14.0pt; line-height: 115%; mso-bidi-font-family: 'B Mitra'].[/size]
  [size= 14.0pt; font-family: 'B Mitra'; mso-ascii-font-family: 'Times New Roman'; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-hansi-font-family: 'Times New Roman';" lang="AR-SA" dir="RTL">روش براي افزايش هوش كودك
  شما مي توانيد با هفت روش ساده،در عين حالي كه به كودك محبت مي كنيد و از وقت گذراندن با او لذت مي بريد،كمك كنيد تا هوش او افزيش يابد
  سعي كنيد به چشمان كودكتان مخصوصا اگر در دوران نوزادي به سر مي برد نگاه كنيد
  در مواقع صحبت با كودكتان سعي كنيد وراجي نكنيد و آنقدر با او حرف نزنيد كه خسته شود
  براي نوزادتان زبان در آوريد ! به اين شيوه او كار شما را تقليد كرده و در پيدا كردن راه حل مشكلات موفق مي شود
  بگذاريد در آينه نگاه كند.با اين شيوه او كودك ديگري در ذهن خود ساخته و با اون بازي مي كند،هر چند كه آن كودك تصوير اوست
  اگر مي خواهيد او خوشرو و بزله گو باشد او را بخندانيد ! براي اين كار شصت پا يا كل پاي او را قلقلك دهيد
  با كودك به صورت بچه گانه و با ريتم احمقانه صحبت كنيد او خود زبانش ما را با زبان خود تطبيق مي دهد كه باعث افزايش درك او مي شود
  <span style="font-size: 14.0pt; font-family: 'Times New Roman','serif'; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-bidi-font-family: 'B Mitra'].[/size]
  "مطالب زیادی در مورد اعمالی که در دوران بارداری باید انجام داد در روایات آمده است که به مختصری از آنها اشاره می‌کنیم:
  1.روزانه 140 صلوات بفرستید
  2.در کل دوران بارداری یک ختم قرآن به نیت سلامتی امام زمان(ع)
  3.تا پیش از چهار ماهگی قبل از هر نزدیکی زن و شوهر, آیه 87 سوره‌ی انبیاء یعنی «و ذالنون ...» را بخوانند.
  4.از ماه چهارم به بعد در حالی که هردو رو به قبله‌اند, آیت‌الکرسی بخوانند
  5.در هر ماه شوهر دست بر پهلوی راست همسرش بگذارد و هفت بار انا انزلناه را بخواند
  6.زن باردار هر روز 70 استغفار کند
  توصیه‌های زیر نیز می‌‌توانند مفید باشند:
  بخش اول : توصیه های ایام بارداری :
  الف

  توصیه های عبادی : 1- مادر دائماً با طهارت و حتی المقدور رو به قبله باشد، و از گفتار بی مورد پرهیز نماید. استغفار و توجه قلبی و دائمی به خداوند متعال در طهارت قلب و روح فرزند مؤثر است. 2- مداومت به قرائت قرآن در ایام بارداری. 3- انجام واجبات دینی به ویژه نماز در اول وقت مواظبت گردد. نوافل و نماز شب، حتی قضاء آن حتی المقدور به جا آورده شود. 4- روزانه صدقه به فقراء داده شود. و ثواب آن هدیه به مادر حضرت ولی عصر (عج)حضرت نرگس خاتون اهدا گردد. 5- شرکت در مجالس اهل بیت (علیه السلام) و فرستادن صلوات در طول روز. 6- سوره مبارکه "یس" در هر روز و سوره "واقعه"، سورة "توحید" حداقل 10مرتبه، در شبها قرائت شود. شبهای جمعه سوره "ص" خوانده شود. 7- انجام غسل های مستحبی، مخصوصاً غسل جمعه فراموش نشود. 8- جنین از پنج ماهگی قادر است صداها را بشنود. به همین علت، به خصوص، بعد از 5 ماهگی، قرائت قرآن اثر بسزایی در طفل دارد.
  ب ـ توصیه های غذایی : 1- در حلیت و طهارت غذا و آشامیدنیها دقت لازم مبذول شود و از هر گونه غذای شبهه ناک پرهیز شود. 2- خوردن شیر، حداقل روزی یک لیتر. در احادیثی از امام حسن (علیه السلام) و امام رضا (علیه السلام) بر این امر تاکید فراوان شده است. 3- استفاده از کندر خوراکی بسیار مفید است. 4- میوه های فصل مرتب و زیاد میل شود. 5- خوردن خرما در استحکام بدن کودک بسیار مؤثر است، البته خوردن میوه های آبدار مانند هندوانه جهت تعدیل گرمای آن توصیه می شود. 6- استفاده از شنبلیله خام خصوصاً از ماه پنجم به بعد برای سلامت موی بدن نوزاد مؤثر است. 7- آب انگور، سیب، به و انار شیرین، سلامت جسمی، روحی و عقلی کودک را به همراه می آورد. 8- به طور کلی مادر نیازمند گروه های غذایی چهارگانه در روز به میزان مناسب می باشد. گروه نان و غلات

  گروه میوه ها و سبزیجات

  گروه قند های ساده و چربی.
  بخش دوم : توصیه های پس از تولد:
  الف

  توصیه های عبادی : 1- پس از تولد بچه را غسل داده، در گوش راست او اذان، و در گوش چپ او اقامه بخوانید. و با تربت امام حسین (علیه السلام) که در آب فرات و یا آب شیرین حل شده، کام طفل را بگشایید. 2- سعی شود با وضو به طفل شیر داده شود. 3- از ماه های اول تولد، در مواقع مناسب، پدر و مادر با صدای بلند قرآن قرائت نمایند، و یا اینکه نوار های ترتیل با صدایی آرام و دلنشین برای نوزاد پخش شود. قابل توجه است که لازم نیست نوزاد بیدار باشد.
  سایت من نبض زندگی ما رز بانو
 • مامان ترمه
  مامان ترمه
  سه شنبه 13 اسفند 1392 - 14:27
  ممنونم زهرا جونم
  سایت من خدایا به خاطر وجود ترمه عزیزمون ازت سپاسگزاریم. الهی شکرت ...
 • sepid
  sepid
  پنجشنبه 9 بهمن 1393 - 04:38
  سلام به همه مامان خوب. می خواستم بهتون سایت نی نی عسل رو معرفی کنم که راهنمای خوبی واسه مادران از بارداری تا داشتن فرزند توانمند هستش
  www.niniasal.com
 • مامان دلوین
  مامان دلوین
  چهارشنبه 24 تیر 1394 - 07:36
  سلام ب همه ی مامانای گل من ۵ ماه باردارم البته ی کوچولی یک سال ونیم هم دارم ممنون میشم راهنماییم کنین
 • نسرین بانو
  نسرین بانو
  چهارشنبه 24 تیر 1394 - 12:14
  دخترا الناز
  نیلوفر نوشین کجاین لطفا بیاین دلمون واستون تنگ شده خیلی زیاد
  "اللّهم ارزقني ولداً واجْعله تقياً زكيّاً ليس في خلقه زيادةً و لا نقصان واجعل عاقبته إلي خير؛
 • ماهان
  ماهان
  جمعه 18 اسفند 1396 - 07:39
  سلام امروز ی مطلب در مورد یبوست در براداری خوندم گفتم بد نیست شما هم بخونید
  یبوست در دوران بارداری یک مشکل گوارشی بسیار شایع است. تقریباً در حدود سه چهارم زنان حامله این اختلال گوارشی را در دوران بارداری خود با درجات متفاوتی تجربه می‌کنند. یبوست بارداری معمولاً هم‌زمان با احساس درد یا ناراحتی شکم، حرکات روده‌ای دشوار و به صورت عبور سخت مدفوع بروز می‌کند. به طور کلی نگرانی، اضطراب، کم تحرکی و یک رژیم غذایی کم فیبر ممکن است منجر به یبوست شود. اما تصور می‌شود که یبوست در زنان باردار از عوامل دیگری که مختص بارداری فرد است، ناشی می‌شود. شل شدن و آرامش عضلات روده‌ای باعث کاهش سرعت حرکت روده و حمل و جابه‌جایی مواد غذایی و مدفوع خواهد شد. کندی حرکت مدفوع درون روده بزرگ نیز منجر می‌شود تا مدفوع آب بیشتری را حین عبور از دست دهد و در نتیجه سفت‌تر و خشک‌تر شود
  یبوست در بارداری
  درمان یبوست در دوران بارداری مسلما دوران بارداری برای هر خانمی جزو هیجان انگیزترین زمان های زندگی اش است. هیچ چیز نمی تواند این احساس زیبا را کم کند، اما برخی ناراحتی ها حتی در این دوران هم آزاردهنده هستند. یکی از این مشکلات جسمی، یبوست و گاهی به دنبال آن هموروئید (بواسیر) است. دلایل زیادی باعث بروز این بیماری در خانم باردار می شود که در متن زیر به برخی از آنها اشاره کرده ایم.
  علت همراه با راه درمان یبوست در بارداری در طب سنتی و خانگی
  -در-بارداری-2.jpg
  کاهش مواد غذایی مصرفی و آب: تهوع و استفراغ در اوایل بارداری منجر می‌شود تا زنان باردار میزان مواد غذایی و آب مصرفی خود را کاهش دهند. همین امر منجر به کاهش حرکات روده‌ای مادران باردار در اوایل بارداری و ابتلای آنان به یبوست خواهد شد. کم‌آبی بدن فرد مدفوع فرد را خشک و سفت می‌کند
  یبوست در بارداری طب سنتی
  چرا زنان باردار اغلب دچار یبوست می‌شوند؟ دلایل زیادی وجود دارد. در ابتدا، نوزاد باید فضایی از شکم را اشغال کند و این امر باعث فشرده و متراکم شدن عضوهای دیگر می‌شود، که این تراکم و فشار دستگاه گوارش را هم در بر خواهد گرفت. به این ترتیب حرکات طبیعی این اعضا هم دچار اختلال خواهد شد. از سوی دیگر زنان باردار به طور کلی فعالیت کمتری نسبت به زنان دیگر دارند، و از آنجایی که یبوست با بی تحرکی ارتباط مستقیم دارد، به طور طبیعی زنان باردار، بیشتر شاهد بروز مشکل یبوست خواهند بود. در نهایت بسیاری از زنان باردار مجبورند برای مبارزه با کم خونی، از مکمل های خوراکی آهن استفاده کنند، اما این مکمل ها باعث یبوست خواهند شد. دیدیم که عوامل متعددی دست به دست هم می‌دهند تا به یک گوارش سالم طی دوران بارداری آسیب بزنند…
  علت همراه با راه درمان یبوست در بارداری در طب سنتی و خانگی
  -در-بارداری-3.jpg
  یبوست ناشی از تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی (استروژن و پروژسترون و همچنین هورمون بارداری) ناشی از بارداری می‌تواند برخی از عضلات بدن از جمله عضلات دستگاه گوارش و روده‌ای را شل کند شل شدن و استراحت عضلات روده‌ای حرکات روده‌ای را نیز کند و محدود می‌کند. در نتیجه مواد غذایی مصرفی با سرعت کمتری مسیر گوارشی را طی می‌کنند. طولانی شدن مدت زمان باقی ماندن مواد غذایی درون لوله‌گوارش از جمله روده بزرگ باعث می‌شود تا به مرور آب بیشتری را از دست دهد، فشرده‌ و سفت‌تر شود. قطور و سخت شدن مدفوع دفع آن را مشکل خواهد کرد
  یبوست در بارداری درمان
  توصیه های عملی برای رفع یبوست طی دوران بارداری چیست؟ خوراکی های سرشار از فیبر بخورید، مانند: غلات کامل، میوه ها و سبزیجات خام و پخته. مسلماً زنان حامله برای اجتناب از برخی عفونت های خطرناک طی دوران بارداری، باید نسبت به مصرف مواد خام محتاط باشند. اما اگر این خوراکی ها به خوبی و با دقت شسته شوند، دیگر دلیلی برای محروم کردن خود از آنها وجود ندارد! به میزان کافی آب بنوشید.مایعات به همراه فیبرها، به گوارشی سالم و دفعی مناسب کمک می‌کند. فعال باشید. پیاده روی یا مدت کوتاهی شنا می‌تواند برای مبارزه با یبوست های خفیف کفایت کند.
  علت همراه با راه درمان یبوست در بارداری در طب سنتی و خانگی
  -در-بارداری-4.jpg
  یبوست ناشی از رژیم غذایی: مواد غذایی کارخانه‌ای مانند ماکارونی، نان، کیک و شیرینی یا برنج سفید تصفیه شده معمولاً فیبر خود را از دست داده‌اند. همانند زمانی که سیب را پوست می‌کنید، فیبر این مواد غذایی حذف شده و خوردن آن‌ها فرد را در معرض یبوست قرار می‌دهد. مصرف این مواد غذایی در دوران بارداری زنان را بیشتر مستعد یبوست بارداری خواهد کرد زیرا این مواد غذایی در روده همانند گچ سفت و سخت خواهند شد. رژیم غذایی زنان باردار به دلیل حساسیت زیاد دستگاه گوارش در این دوران زندگی بسیار حائز اهمیت است
  یبوست در بارداری خطرناک است؟
  یبوست: در زمان بارداری کدام ملین ها را می‌توان انتخاب کرد؟ در مدت بارداری نمی‌توان از تمام انواع ملین ها استفاده کرد. مطالعات علمی در این مورد بسیار نادرند، اما به طور کلی توصیه می‌شود از ملین های محرک اجتناب کنید. در واقع، این ملین ها خطر آزاد شدن انقباض رحمی را افزایش می‌دهند. حواستان باشد، اغلب گیاهان ملین بخشی از این گروه دارویی هستند! ملین هایی که چرب کننده نامیده می‌شوند، بر پایۀ پارافین قرار دارند، این نوع ملین ها نیز توصیه نمی‌شوند زیرا آنها جذب برخی ویتامین ها را کاهش می‌دهند. و این در حالی است که تغذیه ای سرشار از ویتامین طی دوران بارداری بسیار مهم است…چه زن باردار دچار یبوست باشد، چه نباشد! قاعدتاً ملین های اُسمزی که حجم مایعات موجود در مدفوع را افزایش می‌دهند تا دفع را آسان سازند، برای زنان باردار بی خطر هستند. همچین می‌توان لاکتولوز یا سُربیتول را توصیه کرد. فقط ماکروگول توصیه نمی‌شود زیرا حاوی نمک بسیار زیادی است. در آخر، باید از ملین هایی که لِست (ماسه ای) نامیده شوند یاد کرد، این ملین ها فقط فیبرهای برای افزایش حجم مدفوع هستند، هم زنان باردار و هم افراد مبتلا به یبوست با خیال راحت می‌توانند از آنها استفاده کنند. اگر در دروان بارداری تان مبتلا به یبوست هستید، نظر پزشک تان را در این باره جویا شوید!
  علت همراه با راه درمان یبوست در بارداری در طب سنتی و خانگی
  -در-بارداری-5.jpg
  یبوست ناشی از مکمل های آهن: مکمل‌های غذایی حاوی آهن نیز یک علت شایع یبوست در دوران بارداری است. مکمل آهن عادی به خوبی در فرآیند هضم جذب نمی‌شود و آهن بسیار کمی وارد جریان خون خواهد شد. مقدار زیادی از آهن باقی مانده درون روده به دیگر مواد غذایی هضم نشده می‌چسبد و به شکل یک تود‌ی چسبنده و قیر مانند به سختی درون روده حرکت می‌کند. مصرف مکمل با آب فراوان می‌تواند تا حدی اثرات نامطلوب گوارشی آن را کنترل کند. گاهی نیاز است تا نوع مکمل آهن فرد با نظر پزشک تغییر کند و از انواع کم عارضه‌تر استفاده شود
  یبوست در بارداری ماه اول
  کم آبی : اگر از حالت تهوع در ماه های اولیه بارداری رنج می برید، باید مقدار تعیین شده ای غذا و نوشیدنی برای حرکت روده هایتان بخورید. اگر باز هم حالت تهوع ادامه داشت، احتمالا به دلیل عملکرد غلط روده ها و دفع سخت مدفوع یا همان دچارشدن به یبوست است که به دلیل کم آبی بدن، باعث ادامه دار شدن حالت تهوع می شود. هورمون ها : تغییرات هورمونی در دوران بارداری، به خصوص در ماه های آخر، شل شدن برخی ماهیچه ها مانند ماهیچه ها یا عضله هایی که باعث فشارآوردن به غذاها به سمت دستگاه گوارش می شود، را در پی دارد. این کار باعث انتقال سریع غذاها به سمت روده می شود و در نتیجه خانم باردار این مشکل را پیدا می کند .
  علت همراه با راه درمان یبوست در بارداری در طب سنتی و خانگی
  -در-بارداری-6.jpg
  نوشیدن مایعات فراوان: نوشیدن حجم زیاد مایعات روزانه بسیار مهم است، به خصوص زمانی که زن باردار میزان فیبر مصرفی خود را افزایش داده است. نوشیدن ۱۰ تا ۱۲ لیوان مایعات در روز می‌تواند از ابتلا به یبوست بارداری جلوگیری کند. در صورت گرمی آب و هوا، فعالیت بدنی و تعریق بهتر است میزان مایعات مصرفی افزایش یابد
  یبوست در بارداری
  قرص آهن : مکمل آهن یکی دیگر از مواردی است که باعث ایجاد یبوست در دوران بارداری می شود. مکمل آهن گاهی در روند هضم غذا مشکل ایجاد می کند. بخشی از این آهن از جریان خون خارج می شود و برخی هم به سمت روده ها می رود و در ترکیب با سایر مواد، باعث حالت سفتی در شکم می شود. چه باید کرد؟ : پزشکان برای حل مشکل یبوست در این دوران توصیه می کنند که بیشتر آب بنوشید چون به حرکت روده ها کمک می کند. اگر در دوران بارداری دچار یبوست شدید، سعی کنید پوست میوه را جدا نکنید، چون پوست میوه ها سرشار از فیبر هستند و در نتیجه به افزایش سرعت حرکت غذاها به سمت روده و اجابت مزاج شما کمک می کنند. البته میوه را کاملا با آب و کمی مایع ظرفشویی بشویید.
  علت همراه با راه درمان یبوست در بارداری در طب سنتی و خانگی
  -در-بارداری-7.jpg
  ورزش: زنان باردار نباید به بهانه‌ی حاملگی ورزش و فعالیت بدنی خود را کنار بگذارند. در دوران بارداری هم می‌توانید به انجام ورزش‌های مناسب این دوران از جمله یوگا، شنا، پیاده‌روی و دوچرخه سواری ثابت با نظر پزشک خود ادامه دهید. بهتر است هفته‌ای سه بار و حداقل ۲۰ الی ۳۰ دقیقه ورزش منظم را در برنامه‌ی هفتگی خود در دوران بارداری قرار دهید. ورزش حرکات روده‌ای را تحریک می‌کند و بدین صورت شانس ابتلا به یبوست را کاهش می‌دهد
  یبوست شدید در بارداری
  همورویید چیست؟ همورویید که در زبان عامیانه به آن بواسیر می گویند، ایجاد رگ های واریسی در ناحیه مقعد است که عمدتا به دلیل یبوست ایجاد می شود. این رگ ها ابتدا متورم و قرمز می شوند و دفع مدفوع را بسیار سخت می کنند. هموروئید دو نوع داخلی و خارجی دارد. نوع داخلی آن داخل مقعد ایجاد می شود که بیشتر بدون درد و همراه با کمی خونریزی است. نوع خارجی آن هم به صورت یک توده سخت و با خونریزی بیشتر زیر پوست است. از نشانه های همورویید می توان به درد هنگام دفع، دردهای متناوب در ناحیه مقعد، خونریزی (خون روشن) هنگام دفع مدفوع و خارش در ناحیه مقعد اشاره کرد. این بیماری یک دفعه ظاهر نمی شود و به مرور زمان شکل می گیرد و عود می کند. علت ابتلای خانم باردار به این عارضه، افزایش حجم خون و فشار در ناحیه مقعد است. محققان می گویند ژنتیک نیز در پیدایش این عارضه بی تاثیر نیست. نشستن به مدت طولانی روی یک سطح سفت هم می تواند این عارضه را شدت دهد.
  علت همراه با راه درمان یبوست در بارداری در طب سنتی و خانگی
  -در-بارداری-8.jpg
  کاهش یا حذف مکمل آهن: مکمل‌های حاوی آهن زنان باردار را مستعد یبوست می‌کند اما تغذیه خوب با خوردن گوشت قرمز و حبوبات و سبزیجات سبز تیره می‌تواند بیشتر نیاز به آهن دوران بارداری را تأمین کند. با تغذیه مناسب و کنترل میزان آهن بدن خود می‌توانید تحت نظر پزشک میزان دوز مصرفی آهن خود را کاهش دهید
  خطرات یبوست در بارداری
  درمان همورویید چیست؟ اگر در دوران بارداری دچار مشکل همورویید شدید، به کمک توصیه های زیر می توانید مشکل تان را به حداقل برسانید: 1- پماد آنتی همورویید در مراحل ابتدایی خیلی خوب جواب می دهد، اما در مراحل پیشرفته همورویید، باید از درمان های تزریقی و در آخرین مرحله این بیماری نیز باید از درمان جراحی استفاده کرد. 2- اگر همورویید شما داخلی است، سعی کنید بعد از اجابت مزاج برای خشک کردن بدن خود از دستمال های بسیار نرم و مرطوب استفاده کنید. 3- برای اینکه نشستن تان روی صندلی دچار مشکل نشود، از حلقه های پلاستیکی که برای این کار درست شده استفاده کنید. حلقه های لاستیکی را میتوانید از داروخانه و یا از مراکز فروش لوازم پزشکی تهیه کنید. 4- اسطوخودوس و رزماری دو گیاهی هستند که متخصصان طب سنتی مصرفشان را برای رفع همورویید و کم کردن درد ناشی از آن توصیه می کنند. از پزشکتان در این مورد سئوال کنید.
  یبوست در بارداری
 • مرجان
  مرجان
  یکشنبه 20 اسفند 1396 - 18:31
  سلام
  اگر میشه در مورد ورزش ها دوران بارداری هم بیشتر صحبت کنید.
  منبع: اجاره ماشین _ اجاره خودرو
  سایت من