Loading...

• آتِنا
    آتِنا
    جمعه 1 فروردین 1393 - 16:13

فستیوال هفت سین 93 (15233 بازدید)

هفت‌سین

سفره‌ای است که ایرانیان هنگام نوروز می‌آرایند. این سفره ممکن است روی زمین یا روی میز گذاشته شود. اعضای خانواده معمولاً لحظهٔ تحویل سال را در کنار سفرهٔ هفت‌سین می‌گذرانند. بعضی سفره را در مدت سیزده روز نوروز نگه می‌دارند و در پایان این دوره، در روز سیزده نوروز ، سبزه را به آب می‌دهند.
    سفره هفت‌سین منحصر به نوروز نیست و بعضی این سفره یا مشابهش را برای مراسم ازدواج یا شب چله
    تهیه می‌کنند.
    به گفته دانشنامه ٔایرانیکا، ملت‌های دیگری که با ایرانیان فرهنگ و سنت‌های مشترک دارند (مانند افغانان، تاجیکان، و ارمنیان) این سفره را حاضر نمی‌کنند و این سفره حتی بین کردهاو زرتشتیان(که هر دو معمولاً از حافظان سنت‌های باستانی ایرانی بوده‌اند) نیز معمول نبوده است، هر چند اخیراً سفره هفت‌سین در میان زرتشتیان شهرنشین معمول شده است.
    در سفرهٔ هفت سین معمولاً هفت جزء یا بیشتر که با حرف سین آغاز می‌شوند قرار می‌گیرد که معمولاً از مجموعه زیر انتخاب می‌شوند: سیر، سیب، سبز، سنجد، سرکه، سمنو، سماق، سنبل، سکه، سپند، سپستان، سوهان، سوسن، سرمه، سنگک، سبزی، سیاهدانه . از این سین‌ها (و نیز اجزاء دیگر این سفره) معمولاً به نماد مفاهیمی چون نوزایی، باروری، فراوانی، ثروت، و مانند آنها یاد می‌شود. بعضی نیز این اجزاء را به خدایان ایران باستان، بالاخص آناهیتا و سپندارمذ، ایزدبانوهای آب و خاک، نسبت می‌دهند.
    سبزه از اجزای اصلی سفره شمرده می‌شود و معمولاً از گندم، یونجه، یا عدسِ سبزشده است که ممکن است بر کوزه سبز کنند. از دیگر اجزای خاص‌تر این سفره می‌توان از سمنو و سنبل نام برد که در مواقع دیگر سال کمتر حضور دارند.
    ناگفته نماند که برخی از اجزاء ، که بسیاری از مردم در سفره هفت سین قرار می دهند، نادرست است. زیرا
    همه ی آن اجزاء باید دارای منشاء گیاهی و خوردنی باشند.
    مرسوم است اجزاء دیگری هم در سفره چیده می‌شود. این اجزا ممکن است برای زینت یا کامل کردن مجموعه باشند. از جملهٔ این اجزاء می‌توان از آینه، کتاب ( قرآن، کتاب مقدس یا مجموعه ٔ اشعار از قبیل دیوان حافظ و شاهنامهٔ فردوسی)، شمعدان(در بعضی سنت‌ها تعداد شمع‌ها به تعداد فرزندان خانواده است)، تخم مرغ رنگی، میوه، گل، شیرینی، آجیل، نان، شیر، ماست، پنیر، گلاب، عسل، شکر، تنگ یا کاسه ٔ آب (معمولاً حاوی برگ یا ماهی یا انار یا ترنج یا سایر مرکبات)، بیدمشک، بادبزن و سبزی خوردن نام برد. آینه و کتاب در کنار آن هم از اجزائی است که در بسیاری از سفره‌های هفت سینی چیده می‌شود. برخی بر این باورند که سکه که نماد «دارایی» وآب که نماد « پاکی و روشنایی» است بهتر است در کنار هم قرار گیرند و سکه را درون ظرفی از آب سر سفره می‌گذارند. یا به امید ازدیاد ثروت، سکه را بر آینه می‌گذارند.
    2.gif
    حالا از شما دوستان خواهشمندم از سفره هفت سین خودتون یه عکس به همراه نی نی کوچولو
    بگیرین و در این تاپیک قرار بدین
    جایزه اش هم نشر عکس 3 برنده اول تا سوم در سایت خاله لیلا ( بیشتر از این وسعمون نمی رسه)
    لطفا همکاری کنین
    مهلت ارسال : پایان 15 فروردین
    اقدام کنین
    برای اینکه نفر اول تا سوم مشخص بشه روی تصاویر لایک کنین
    سایت من عشق من خنده تو تمام وجودم را در بر گرفته است ...دوستت دارم پسر عزیزم
  • BITA
    BITA
    دوشنبه 11 فروردین 1393 - 09:26
    ممنون از لطفتون هطمچنان مارا محبوب کنید
    هرجا خود خواهی باشه انصاف از اونجا دوره
  • +13
    مامان امیرارشا
    مامان امیرارشا
    دوشنبه 11 فروردین 1393 - 23:34
    fd7a96d9.jpg
    اینم نمای پشت سفره هفت سین:
    adba7909.jpg
    از همه دوستان که به من رای میدن یا نمیدن سپاسگذارم 3:-0
    پسرم.. بدون تو حتی سراغ نفس کشیدن هم نمی رم
  • ریحانه
    ریحانه
    سه شنبه 12 فروردین 1393 - 21:27
    دوستان چجوری اینجا عکس میشه گذاشت؟!
    سایت من خدایا مواظب دختر کوچولوم باش
  • +12
    مامان امیر حسین
    مامان امیر حسین
    سه شنبه 12 فروردین 1393 - 22:08
    سلام به همه ی دوست جونای عزیزم...سال نوی همتون مبارک باشه...انشالله که سال خوب و پر برکتی باشه برای همتون...من به خونه های همتون سر زدم ولی تا الان از بس که در گیرم تو این روزها فعلا نتونستم از خودم رد پایی بذارم انشالله به زودی جبران خواهم کرد :x
    اینم گل پسر ما سر سفره ی هفت سین:
    5a5cc882.jpg
    ...خدایا خودت مواظب فرشته کوچولویی که سپردیش دستمون باش...
  • مامان امیر حسین
    مامان امیر حسین
    سه شنبه 12 فروردین 1393 - 22:12
    پیشاپیش سیزده همتون مبارک...انشالله که خوش بگذره لحظه به لحظه اش براتون..
    من همتونو لایک کردم :x
  • مامان امیر حسین
    مامان امیر حسین
    سه شنبه 12 فروردین 1393 - 22:16
    رایحه گفته:
    دوستان چجوری اینجا عکس میشه گذاشت؟!
    رایحه جون برو تو نوشته جدید عکس رو اپلود کن کن..بعدش روی عکس کلیک کن ..کنترل با ایکس رو (ctrl+x)بزن..بعدش بیا اینجا کنترل با وی رو بزن(ctrl+v)
  • +5
    لیموشیرین
    لیموشیرین
    سه شنبه 12 فروردین 1393 - 23:05
    اسراوهفت سین938d8d75ef.jpg
    هیچوقت امید کسی را ازاونگیرید.شایدامیدتنهادارایی اوباشد.
  • +7
    مامان محمدحسام
    مامان محمدحسام
    چهارشنبه 13 فروردین 1393 - 02:36
    محمد حسام و هفت سین سال 93
    19854114996506127737.jpg
    پسرم که اصلا همکاری نکرد واسه عکس گرفتن اینم عکس هفت سین بدون جیگرم :x
    17710206011132163715.jpg
    38112002974340913653.jpg
  • +5
    مامان یسنا(مامان فروغ)
    مامان یسنا(مامان فروغ)
    پنجشنبه 14 فروردین 1393 - 06:11
    سلام اینم سفره هفت سین ماست. که یسنا خانوم و آقا کورش و آقا کیان رو تو عکسا می بینید. سال نو تون مبارک. لطفا برای مشاهده سایر عکس ها به آدرس زیر یه سر بزنید:
    http://yasnajoon.ninipage.com/home.nini?page=1
    190995a8.jpg
    3dfa7b8c.jpg
    2d53c664.jpg
    سایت من
  • BITA
    BITA
    پنجشنبه 14 فروردین 1393 - 21:54
    پست جدید تو هر دو وبلاگ بشتابید
    هرجا خود خواهی باشه انصاف از اونجا دوره
  • آتِنا
    آتِنا
    جمعه 15 فروردین 1393 - 21:37
    681279.jpg
    سایت من عشق من خنده تو تمام وجودم را در بر گرفته است ...دوستت دارم پسر عزیزم
  • +8
    مامان حلماجان
    مامان حلماجان
    شنبه 16 فروردین 1393 - 06:34
    سلام به همه.
    حلما جان آرزو می کنه سال جدید براتون سرشار از مهرومحبت باشه .
    موفق باشید
    4cda54b0.jpg
    f024576a.jpg
    سایت من ...قصه منوعشقم واقعیست.
  • +5
    مامی محمدپارسا
    مامی محمدپارسا
    شنبه 16 فروردین 1393 - 20:33
    محمدپارسا و هفت سين 93
    21424024182903384206.jpg
    12617783731938104496.jpg
    14817412491365471109.jpg