Loading...

• +1
    پرویز زاهد
    پرویز زاهد
    دوشنبه 24 مهر 1391 - 08:44

دعا، پالایش روح راه تقرب به ذات اقدس رحمانی (1956 بازدید)

یکى از موارد بسیار مهمّى که در همه ادیان ؛ به ویژه اسلام وجود داشته و سرلوحه برنامه‏هاى عبادى آنها بوده و نیز مؤثرترین عامل در تهذیب نفس و صفاى باطن، مسئله دعا و نیایش به درگاه خداوند یکتا و بى همتا است. دعا و نیایش صحیح زیباترین و عمیق‏ترین شیوه‏اى است که پیوند انسان را با ذات پاک خدا برقرار ساخته و موجب پرواز روح به سوى ملکوت و فضاى معطر معنوى و عرفانى است.
    دعا ونیایش، خود یک مکتب آموزنده و یک کلاس ممتاز براى پرورش روح و سوق دادن آن به سوى فضایل و کمالات است. بر همین اساس در آیات مختلف قرآن، به عنوان اصلى‏ترین ارزش و در روایات به عنوان برترین عبادات؛ بلکه مغز و مخ عبادات مطرح شده است.
    رسول خدا(ص) فرمود: «الدُّعاءُ سَلاحُ المؤمِنِ وَ عَمودُ الدّینِ وَ نُورُ السَّماواتِ و اَلارض؛ دعا اسلحه مؤمن و ستون دین و نور آسمان‏ها و زمین است.»
    به عبارت دیگر: دعا و نیایش، موجب نیرومندى و سلحشورى انسان در برابر دشمن و ناهنجارى‏هاى روزگار مى‏شود، هم پایه و ستونى استوار براى نگهدارى انسان از تخریب و سقوط است و هم مایه هدایت و نورانیت خواهد شد و انسان را از تاریکى‏هاى گمراهى و سرگردانى در بیراهه‏ها به راه راست و روشن رهنمون مى‏گردد.
    با مرور موضوعات مورد توجه کاربران در نی نی سایت، این نکته را دریافته بودم که دعاهای گروهی یک فعالیت بسیار مثبت و پرانرژی است که همه افراد شرکت کننده در آن را سرشار از امید می کند. لذا این بخش برای برگزاری مراسم مذهبی و ادهیه ایجاد می گردد.
    امیدوارم کاربران محترم سایت دعاهای جمعی خود را در این بخش درج نموده و به حاجات خود برسند.
    التماس دعا

برچسب ها:
    سایت من تلاش برای راه حل هایی جدید در کار و زندگی
  • شیرین خانومی
    شیرین خانومی
    دوشنبه 24 مهر 1391 - 10:40
    مرسی
    عالی بود
    محتاجیم بدعا
  • +1
    گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    سه شنبه 23 مهر 1392 - 19:08
    روز عرفه روز نیایش
    امام صادق(ع) می‌فرماید: «تَخَیَّرْ لِنَفْسِکَ مِنَ الدُّعاءِ ما اَحْبَبْتَ وَاجْتَهِدْ فَاِنَّهُ (یَوْمَ عَرَفَةَ) یَوْمُ دُعاءٍ وَ مَسْأَلَةٍ؛ هر دعایی که دوست‌‌داری برای خود بخوان و در دعا کردن بکوش که آن روز (روز عرفه) روز دعا و درخواست است.»
    امام زین‌العابدین (ع) در روز عرفه جمعی را مشاهده کردند که دست نیاز به سوی مردم دراز کرده و کمک می‌‌خواستند. حضرت خطاب به آنها فرمود: وای بر شما آیا در این روز از غیر خدا حاجات می‌طلبید در حالی که در این روز امید می‌‌رود که فضل خداوند حتی شامل بچه‌هایی شود که در شکم مادران هستند و امید می‌‌رود که آنها سعادت‌‌مند شوند.
    اعمال روز و شب عرفه
    اولین عمل، غسل است که مستحب بوده قبل از زوال (ظهر شرعی) انجام شود و دومین عمل که مستحب است انجام شود این است که بعد از نماز عصر و پیش از آن که مشغول به خواندن دعاهاى عرفه شود در زیر آسمان دو رکعت نماز بجا آورد و نزد حق تعالى به گناهان خود اعتراف و اقرار کند تا به ثواب عرفات رستگار شود و گناهانش آمرزیده شود.
    مستحب سوم، روزه است. روزه در این روز ثواب بسیاری دارد و در عین حال فرموده‌اند اگر روزه گرفتن باعث شود که ضعیف بشود و ضعف او باعث شود که انسان نتواند به دعا برسد و با حضور قلب، دعا بخواند روزه نگیرد. در این روز، دعا ثوابش از روزه برتر است.
    در زاد المعاد علامه مجلسی آمده است که یکی از مستحبات، زیارت سید الشهدا (ع) است و اگر کسى توفیق یابد که در این روز در تحت قبه مقدسه آن حضرت باشد ثوابش کمتر از کسى که در عرفات است نیست بلکه ثواب آنها که در کربلا هستند از آنها که در عرفات هستند بالاتر است. کسانی که امکان مشرف شدن ندارند می‌توانند از دور زیارت امام حسین (ع) را بخوانند.
    یکی دیگر از مهمترین اعمال در این روز، دعا برای برادران مؤمن است، چه زنده باشند و چه از دنیا رفته باشند. همچنین از بهترین دعاها در این روز دعای ۴۷ امام زین‌العابدین (ع) در صحیفه سجادیه و دعای عرفه سید الشهداست
    روز عرفه، روز معرفت، روز زدودن قلب از غبار عصیان و روز خدا و خدایی شدن است.
    روز عرفه، روز رویش گلستان رحمت، روز نگین انگشتری ذی الحجه و روز دعا و استجابت دعا است.
    روز عرفه، روز بریدن از خاک و پیوند با افلاک و روز توسل به مقام ربوبیت حضرت حق است.
    روز عرفه ، روز نیایش و روز بارش چشم های خاکیان بر شما آسمانیان مبارک باد
    و التماس دعا در لحظات قشنگ خلوتتان
    ربنا هب لنا من ازواجنا وذریاتنا قرة اعین... پروردگارا همسران و فرزندان ما را روشنی چشم ما قرار ده... سوره فرقان آیه 74
  • کیانا
    کیانا
    سه شنبه 23 مهر 1392 - 19:30
    خیلی عا لی مامانیییییییییی
    سایت من
  • مامان رز
    مامان رز
    سه شنبه 23 مهر 1392 - 20:06

روز عرفه، روز بی پیرایگی و آراستگی در عرفات خدا و روز زمزمه رازمندی های حسین و روز برخورد اشک و لبخند است.
    در روز عرفه، دست های خود را به سوی آن بی نیاز بالا می بریم و پیوسته دعا می کنیم: خدایا! غروب این روز را با غروب گناهانمان یکی گردان. و
    در این روز بزرگ ، ظهور حضرتش را از یه قلب از بارگاه آن قادر متعال بخواهیم اللهم عجل لولیک الفرج، العجل العجل یا مولای یا صاحب العصر و الزمان (عج ) آمین یا رب العالمین به حرمت صلوات بر محمد و ال محمد اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    سایت من نبض زندگی ما رز بانو
  • مامان امیرارشا
    مامان امیرارشا
    سه شنبه 23 مهر 1392 - 20:51
    تو این روزا روز عرفه یا عید قربان هرکس حاجتی داره اما بیایم برای سلامتی همه مریض ها مخصوصا اونایی که اسیر بیمارستانن و بچه ها دعا کنیم.. خواهش می کنم هر کس اینو خوند برای اینکه امیرارشای من خوب خوب بشه یه صلوات بفرسته
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    پسرم.. بدون تو حتی سراغ نفس کشیدن هم نمی رم
  • مامان مینا
    مامان مینا
    چهارشنبه 24 مهر 1392 - 04:31
    مامان امیرارشا گفته:
    تو این روزا روز عرفه یا عید قربان هرکس حاجتی داره اما بیایم برای سلامتی همه مریض ها مخصوصا اونایی که اسیر بیمارستانن و بچه ها دعا کنیم.. خواهش می کنم هر کس اینو خوند برای اینکه امیرارشای من خوب خوب بشه یه صلوات بفرسته
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    سایت من آرام جانم سارا
  • مامان مینا
    مامان مینا
    چهارشنبه 24 مهر 1392 - 04:35
    سلام مهسا جون انشاءالله امیر ارشا جونم خیلی زود خوب خوب میشه و شما رو از نگرانی در میاره منم حتما برای گل پسرم دعا می کنم.
    سایت من آرام جانم سارا

---

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی