Loading... • FNS
  FNS
  چهارشنبه 25 آذر 1394 - 17:10

  مقاله کشف استعداد و پرورش خلاقیت کودک و نوجوان (1402 بازدید)

  استعداد افراد تحت تاثیر عواملی چون محیط، آموزش، ویژگیهای وراثتی و ژنتیکی، خانواده، دوستان، امکانات و دهها فاکتور دیگربا یکدیگر متفاوت بوده و هر فردی در زمینه ای خاص استعداد بیشتری از خودد بروز می دهد . البته این درست است که خواستن توانستن است و فرد اگر بخواهد می تواند در هر زمینه ای موفق شود. لیکن اگر همین فرد در زمینه ای که استعداد دارد تلاش کند با هزینه کمتر و صزف وقت اندک تر می تواند موفقیتهای چشمگیر تر و پایدار تری کسب کند. بدیهی است در جهانی که سرعت رقابت بالا بوده و هر چه بیشتر در حال تخصصی تر شدن است. انسان موفق انسانی است که در سن کمتری مدارج بالاتری را طی کرده باشد. فردی می تواند یک شبه ره صد ساله بپیماید که در راهی قدم بگذارد که در آن راه نیروی قدرتمندی به نام استعداد یا مزیت نسبی فردی بتواند موجب پیشرفت او گردد.
  در زبان انگلیسی ضرب المثل زیبائی وجود دارد که می گوید:” Love it or leave it” یا عاشقش باش یا رهایش کن شاید منظور این ضرب المثل همین باشد که اگر در کاری مزیت نسبی نداری بهتر است رهایش کنی چرا که هیچ موفقیت چشمگیری در آن به دست نمی آوری ، امروزه سازمان تجاررت جهانی World Trade Organization(WTO)) نیز بیشترین اهمیت را برای مزیت نسبی شرکتها ، کشورها و اشخاص حقیقی یا حقوقی قائل شده است . اگرمزیت نسبی را به استعداد ترجمه کنیم یا لا اقل بخشی از مزیت نسبی را استعداد بدانیم باید فبول کنیم اگر فردی در زمینه ای استعداد داشته باشد در آن زمینه واجد مزیت نسبی بوده و بنا بر تعریف مدیریت استراتژیک عاقلانه این است که در آن زمینه وارد شود تا پیشرفت نماید. شاید یکی از مثالهای خوب در این زمینه شاعر معروف محمد حسین شهریار باشد. همه می دانیم که شهریار با قریحه و استعداد شاعری وارد دانشکده پزشکی شد و به تحصیل طب پرداخت اما به زودی دریافت که در این زمینه استعداد و علاقه ای در او نیست و با شجاعت و جسورانه پزشکی را رها کرده به شاعری پرداخت حال تصور کنید اگر او به هر دلیلی این کار را نمی کرد و اصرار داشت در زمینه ای که استعداد( مزیت نسبی) ندارد تحصیل کند. یقینا امروز اثری از نام او نبود و حدا کثر وی پزشکی گمنام بود که در ازمنه گذشته طبابت می کرد همچون بسیاری از هم دوره ای های وی اما او فرد خوش اقبال و البته جسوری بود که توانست استعداد خود را کشف کند و به شاعری بپردازد و امروز یکی از مفاخر کشور گردد. از این دست افراد در سراسر جهان بسیارند که البته اندکی از آنان با کشف استعدادشان و جسارت در تغییر رشته توانسته اند ماندگار شوند . لیکن اکثر افراد از این شانس یعنی کشف استعداد محروم مانده و اگر هم این اتفاق بیفتد دیگر دیر شده و راه بازگشتی نیست چنانکه درر ادبیات تمثیلی خود از قول سعدی داریم که: آن زمان که می توانستم نمی دانستم و حال که می دانم نمی توانم”
  با این توضیح در می یابیم که جای نهادی در جامعه خالی است که بتواند با روشی علمی و عملی در سنین خردسالی چنین خدمتی را به آحاد افراد جامعه ارائه دهد و از سنین پائین بتواند با روشهائی علمی و استاندارد بر پایه روانشناسی و رغبت سنجی کودکان را استتعداد یابی نموده و آنان و خانواده آنان را به سمتی سوق دهد که کودک در آن زمینه واجد استعداد یا مزیت نسبی است.
  در جهان بالغ بر شصت سال است که چنین سازمانی تحت عنوان سازمانهای سنجش استعداد یا و یا عناوین مختلف بوجود آمده و از ۳ ساالگی کودکان را استعداد یابی می نمایند شاید در این زمینه بتوان شوروی سابق را به جهت تفکر کمونیستی حاکم بر آن پیشرو دانست به نحوی که مشهور بود ژیمناست ها یا سایر ورزشکاران و مدیران یا حتی فضا نوردان شوروی سابق از کودکی مورد شناسائی قرار گرفته و تحت آموزش قرار می گیرند. در این سوی دیوار آهنین در کشورهای بلوک غرب نیز از دیر باز به این مهم اهتمام ورزیده شده و مدارس فوتبال یا حتی رقص و مدارس نظامی از کودکی به شناسائی مخاطبین مستعد خود می پردازند به نحوی که در این زمینه دهها نرم افزار و آزمون و روش استاندارد طراحی گردیده است . تا جائی که از برخی از این آزمونها در روشهای نوین تجارت الکترونیک نظیر CRM نیز بهره گرفته می شود.
  در ایران موسسه مطالعه و خلاقیت کودک و نوجوان به شماره ثبت ۲۲۷۷۹ به عنوان یک موسسه خدمات پژوهشی با هدف کشف استعداد کودکان و نوجوانان ۳ تا ۱۵ ساله کشور و سپس شکوفا نمودن آن با روش اشباع که روشی غیر آموزشی است و مبتنی بر پژوهش و تحقیق است از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز نموده و علیرغم بی مهریهائی که از سوی دستگاههای ذیربط دیده با استقبال مردم مواجه گردیده و در نخستین آزمون سراسری خود به رغم کاستیهای فراوان بیش از بیست هزار کودک و نوجوان را مورد ارزیابی قرارداده و زمینه های استعداد آنان را اعلام نموده است و برای حدود دو هزار نفر از آنان نیز به روش حضوری یا مکاتبه ای دورههای شکوفائی خلاقیت و استعداد را در زمینه ای که واجد مزیت نسبی هستند برگزار نموده است.که نتایج آن در سایت موسسه به نشانی WWW.koodak.ir موجود است و اینک در آستانه برگزاری آزمون دوم است تا تعداد بیشتری از کودکان کشور را مورد ارزیابی قراردهد. بدیهی است کودکان شرکت کننده در این آزمون در روز مشخصی ( اوایل اسفند) در سراسر کشور به صورت همزمان و با سئوالاتی واحد اما طبقه بندی شده بر اساس گروه سنی مورد آزمون قرار میگیرند این آزمون که المپیاد استعداد سنجی کودکان است شامل تستهای روانشناسی و رغبت سنجی و استعداد یابی استاندارد است که با نظر کارشناسان ارائه می گردد. همه کسانی که در این آزمون شرکت می کنند مورد سنجش استعداد قرار گرفته و یکماه بعد نتایج اولیه شامل نام و مشخصات کوددک و زمینه ای که وی در آن مزیت نسبی دارد منتشر می گردد. پس از این کودکان می توانند در زمینه ای که استعداد دارند در دورههای شکوفائی استعدداد در نمایندگیهای سرااسر کشور به صورت حضوری یا به صورت مکاتبه ای شرکت نموده و پس از طی یک دوره شکوفائی عمومی سه ماهه و دو دوره تخصصی شش ماهه در زمینه ای که استعداد دارند به شکوفائی نسبی برسند به نحوی که بتوانند در آن زمینه قابلیت پژوهش و اجرای پروژه داشته باشند.. واضح است که چنین کودکی از سنین خردساالی راه خود را پیدا کرده و ضمن آشنائی با مبانی آن به سمت پیشرفت در زمینه ای که استعداد دارد سوق داده می شود . این کودک در سنین جوانی و بزرگسالی کیلومترها از افرادی که سالها در زمینه های مختلف کار و تحصیل کرده و سرانجام نیز راه خود راا نیافته اند جلوتر خواهدذ بود.

  سایت من
 • علی هرندی
  علی هرندی
  دوشنبه 19 مهر 1395 - 17:14
  ممنون
  واقعا مقاله خوب و مفیدی در راستای کشف استعداد بچه ها بود
  تو سایت فرآب صنعت تولید محتوا میکنم که در زمینه برج خنک کننده ، سپتیک تانک چربی گیر و تصفیه فاضلاب مشغول به فعالیت هست. همچنین در زمینه سئو و بازاریابی اینترنتی در نتمارکو مشغول به فعالیت هستم
  سایت من
 • گلشن
  گلشن
  شنبه 7 اسفند 1395 - 18:12
  امروزه اسباب بازی های فکری نقش مهمی در بالابردن توانایی های کودکان دارند. در این راستا، مشاوره برای خرید اسباب بازی بسیار مهم می باشد. من به همه دوستان سایت فرزندان وطن رو پیشنهاد می دهم که علاوه بر داشتن مشاوره رایگان، محصولات ایرانی با کیفیت عرضه می کند.
  http://farzandanevatan.ir/
 • فاطمه
  فاطمه
  سه شنبه 18 مهر 1396 - 06:19
  این مقاله بسیار عالی بود بعضی از استعدادها ذاتی هستند و همزمان با به دنیا آمدن کودک به او منتقل می شود و داشتن هوش و ذهن قوی هم به نظر من ژنتیکی است اما در بعضی مواقع ربطی به ژنتیک ندارد ومی بایست هنگام رشد کودک علاقه های کودک را شناسایی نمود و راهبردهای لازم برای تحقق آن علایق صورت داد
  طراحی سایت تهران
  سایت من باغ تالار باغ عروسی
  shirin
  shirin
  یکشنبه 12 آذر 1396 - 18:06
  مقاله جالبی بود مرسی. متأسفانه آخرین چیزی که توی کشور ما مطرحه کشف استعداده کسی به استعداد اهمیت نمیده کلا و واقعا نیازه که به این مسئله بیشتر رسیدگی بشه چون خیلی از بچه های ما بدون اینکه بفهمن چی دوست دارن چی میخوان و اصلا استعدادشون کجاس بزرگ میشن و آخرم بی هدف میرن سراغ یه سری کارا که تهش موفقیت خیلی بزرگی نیست
  سایت من
 • farid
  farid
  یکشنبه 12 آذر 1396 - 21:20
  مطلب خوبی بود مرسی
  سایت من
 • ahmad
  ahmad
  یکشنبه 12 آذر 1396 - 22:20
  ممنون از مطلب خوبتون اگه دوستان جایی رو میشناسن که در زمینه استعدادیابی فعالیت کنه معرفی کنن خیلی خوب میشه
  سایت من
 • mahdenavabegh
  mahdenavabegh
  دوشنبه 18 دی 1396 - 23:28

  دنیای نوابغ زیر نظر آژانس جهانی استعداد یابی WTA برگزار می نماید .
  تست رایگان هوش و خلاقیت برای پذیرش صبح و عصر در تمامی فصول …
  گروه سنی 3 تا 4 سال ( بهترین جایگزین مهد کودک )
  گروه سنی 4تا 5 سال ( معادل پیش دبستانی 1 )
  گروه سنی 5تا6 سال ( معادل پیش دبستانی 2 )
  گروه سنی 3تا15سال (کلاسهای ویژه عصر و تابستانه)
  پژوهشکده دنیای نوابغ محیطی آرام ، شاد ، دوست داشتنی و خلاق برای کودکان و نوجوانان فراهم نموده است تا در این فضا به خوبی پژوهش و بازی نمایند . فضایی که کافی است یکبار دلبندان خودر ا به آن بسپارید تا نهایت شادی و نشاط و خلاقیت را در او ببینید .
  استفاده از رنگ و طرح ها همه توسط متخصصین به گونه ای طراحی شده که روح کودک دلبند شما را نوازش می دهد و لطافت و طراوت دوران کودکی او را دوچندان می سازد .
  دنیای نوابغ کامل ترین تکنیک های پژوهشی ، استعدادیابی و استعداد پروری را با روش های به روز دنیا نظیر مونته سوری و…. با هدف ایجاد نظم استقلال و تمرکز و اعتماد به نفس در کودک به کار گرفته است .
  برنامه غذایی شامل صبحانه ، میان وعده ، ناهار و عصرانه زیر نظر متخصص تغذیه تدوین گردیده و تمام موادغذایی به صورت تازه و خانگی تهیه می شود و توسط آشپز ماهر و در کمال پاکیزگی داخل موسسه پخت و به صورت گرم سرو می گردد .
  رضایت مندی والدین از فعالیت های پژوهشکده تایید کننده ی نکات ذکر شده می باشد .
  کانال روابط عمومی موسسه خلاقیت و پژوهش دنیای نوابغ:
  https://t.me/mnavabegh
  کانال قصه گویی خاله ریزه ( دنیای نوابغ ) :
  https://t.me/ghesehnavabegh
  تیزر موسسه خلاقیت و پژوهش دنیای نوابغ :
  http://www.aparat.com/v/aMh0U
  http://navabegh.org/
  مشتاق دیدار شکوفه های باغ زندگی شما هستیم.
  سایت من دنیای نوابغ زیر نظر آژانس جهانی استعداد یابی WTA برگزار می نماید . تست رایگان هوش و خلاقیت برای پذیرش صبح و عصر در تمامی فصول ... گروه سنی 3 تا 4
 • saramemar
  saramemar
  چهارشنبه 6 آذر 1398 - 22:55
  خلاقیت و هوش تو دوران کودکی مهمه که پرورش داده بشه . بچه خواهر من مشکل یادگیری داشت رفت پیش یه متخصص اطفال به اسم دکتر علی فرجی که معاینه بشه . بعد از یه مدت که باهاش کار شد تو رفتارش خیلی تاثیر گذاشت . بچه ها الان به خاطر امکان کم فضای بازی باید بیشتر باهاشون کار بشه .