Loading... • ایلیا
  ایلیا
  دوشنبه 14 مهر 1393 - 14:32

  یادگیری در کودک (2307 بازدید)  کودکان بسیار باهوش هستند و به سرعت هر چیز را یاد می گیرند، کافی است کمی به آن ها آموزش داده شده و برای آن ها وقت صرف کنید. در این مقاله به شما روش های یادگیری کودکان را نشان می دهیم.

  1411797557.jpg

  کودکان مخلوقات شگفت‌انگیزی هستند. از لحظه تولد، نوزاد به کمک حواس خود (شنوایی، بینایی، لامسه و بویایی)، در حال یادگیری درباره جهان پیرامون است. کودکان می‌توانند وقایعی که پیرامونشان رخ می‌دهد را ببینند و بشنوند، و یاد بگیرند چگونه با گریه نیازهایشان را برطرف کنند. علاوه بر این، نوزادان با توانایی تشخیص صدای مادر از صدای زنان دیگر، متولد می‌شوند.


  شما به عنوان والدین در یادگیری کودک نقش بسیار حساسی دارید. اولین تجربه‌های کودک بر رشد او تأثیر می‌گذارد. شما می‌توانید با صرف زمان زیاد برای صحبت کردن و تعامل با کودکتان یادگیری او را بهبود ببخشید. هنگامی که با کودک صحبت می‌کنید و به او لبخند می‌زنید، او یاد می‌گیرد که صدا و چهره شما، منابع آرامش‌بخش و آرام‌کننده هستند. نوزاد به سرعت می‌فهمد که شما برای او منبع تأمین تغذیه، گرمی، و عشق هستید.


  شما می‌توانید یادگیری را با تحریک حواس کودک با خنده زیاد، صداهای آرامش‌بخش و نوازش تحریک کنید. روش‌های زیر را برای کمک به یادگیری کودک امتحان کنید. این روش‌ها پیوند شما با کودکتان را نیز مستحکم تر می‌کنند.

  کودکان عاشق چهره‌ها هستند
  [/b]
  1411626504.jpg
  [/b]

  کودکان به زل زدن به چهره‌ها خیلی علاقه دارند، به خصوص چهره مادرشان. تحقیقات نشان داده است که نوزادان قادر به شناسایی چهره‌ها هستند. این به آن‌ها امکان می‌دهد که از همان اوایل زندگی با شما ارتباط برقرار کنند. چهره‌ها مشخصه‌های زیادی دارند که کودکان را جلب به خود می‌کند ، حرکات، تازگی، سایه‌ها و تمایزها، واکنش، و صدا.


  وقتی کودک شما گرسنه یا خیلی خسته نیست، او را در وضعیتی قرار دهید که مستقیماً چهره شما را ببیند. سپس اداها و شکل‌های بامزه برای کودک درآورید. می‌توانید بخندید یا زبانتان را بیرون بیاورید. تعجب نکنید اگر کودک سعی می‌کند حرکات شما را تقلید کند. کودکان عاشق تقلید کردن رفتارهای والدین هستند.


  مراقب باشید این کار را بیش از حد انجام ندهید. اگر متوجه شدید که کودک سمت دیگری را نگاه می‌کند و دیگر علاقه نشان نمی‌دهد این کار را متوقف کنید. این نشانه‌ای است که کودک می‌گوید کافی است، دیگر زمان استراحت است. وقتی کودک دیگر نمی‌خواهد بازی کند، به شما به شکلی اعلام می‌کند، مثلاً او از تماس چشمی دوری می‌کند، خواب‌آلود و بهانه‌گیر می‌شود، سرفه می‌کند یا آب دهانش را بیرون می‌ریزد یا چشمانش را می‌مالد.


  همه کودکان درست همانند هر فرد دیگری، شخصیت خاص خود را دارند. برخی از کودکان بیشتر دوست دارند تحرک داشته باشد و مشتاق توجه بیشتر هستند درحالی‌که برخی دیگر کمتر چنین هستند. همین طور برخی نوزادان هنگامی که بهانه‌گیری می‌کنند، صدایشان بلندتر است و صدای برخی دیگر آرام‌تر می‌شوند.


  برای کودک صحبت کنید و کتاب بخوانید


  1411626736.jpg


  آیا میدانید که کودک شما می‌تواند درحالی‌که در رحم قرار دارد، صدایتان را بشنود؟ در واقع کودک بلافاصله پس از تولد صدای مادر را تشخیص می‌دهد. یکی از اولین چیزهایی که نوزاد یاد می‌گیرد این است که چطور صداها را تمییز دهد، مانند درک تفاوت بین صدای شما و صدای همسرتان.


  شما درحالی‌که با صحبت کردن با نوزادتان به رشد مهارت‌های زبانی او کمک می‌کنید، می‌توانید رشد هیجانی کودک خود را پرورش دهید. با این که کودک شما هنوز نمی‌تواند صحبت کند، اما به صحبت‌های شما گوش می‌دهد و یاد می‌گیرد چطور جملات را کنار یکدیگر قرار دهد. مطالعات نشان داده است که کودکانی که والدینشان در نوزادی، دائم با آن‌ها صحبت می‌کنند آی کیوی بیشتر و دایره لغات غنی تری نسبت به کودکان دیگر دارند.


  لازم نیست بدون توقف حرف بزنید بلکه هر وقت نزدیک کودک هستید با او صحبت کنید. درباره کارهایی که انجام می‌دهید صحبت کنید، از کودک سؤال بپرسید یا کتاب مصور برای او بخوانید. تنها شنیدن صحبت‌های شما به او کمک می‌کند دایره لغات کودک شکل بگیرد. یک نکته مهم این است که اگر چه سخت است که با نوزاد به صورت کودکانه حرف نزنید، اما در مقابل این احساس مقاومت کنید. وقتی با گرامر درست و به صورت صحیح (نه کودکانه) با او حرف می‌زنید یاد می‌گیرد که به درستی صحبت کند.

  انتخاب اسباب‌بازی‌های ساده
  [/b]
  1411626846.jpg
  [/b]

  در چند هفته اول زندگی کودک، باید اسباب‌بازی‌های ساده و متناسب با سن به او بدهید تا حواس او، به ویژه شنوایی، بینایی و لامسه، را تحریک کند. برای او اسباب‌بازی‌های جغجغه‌ای، طرح دار، موزیکال (مانند موبایل اسباب‌بازی) و آینه بگیرید. شما می‌توانید بینایی در حال رشد کودکتان را با استفاده از اسباب‌بازی‌هایی که تقارن و انحنا و الگوها و رنگ‌های متمایز دارند تحریک کنید. همین که بینایی کودک رشد کرد او بیشتر به محیط پیرامون خود علاقه‌مند می‌شود.


  کودکان با بازی کردن یاد می‌گیرند. ممکن است فکر کنید که ضربه زدن به موبایل یا جویدن اسباب‌بازی، هیچ‌چیزی به کودک شما یاد نمی‌دهد، اما اشتباه می‌کنید. هنگامی که کودک شما بازی می‌کند، مغز او اطلاعات را سازمان‌دهی کرده و آن‌ها را درک می‌کند.


  به کودکان اجازه دهید با دیگران زمان بگذرانند


  1411627311.jpg


  اگر اجازه بدهید که کودکان، با دوستان و اعضای فامیل زمان‌هایی را بگذرانند، می‌توانید مهارت‌های اجتماعی کودک را رشد دهید. وقتی در کنار دیگران هستید به آن‌ها اجازه دهید با کودک شما صحبت کنند و او را نگه‌دارند. به این صورت کودک شما یاد می‌گیرد با دیگران ارتباط برقرار کند. کودک شما یاد می‌گیرد که افراد دیگر مهربان هستند و به او اهمیت می‌دهند و نباید از آن‌ها ترسید.


  اگر نمی‌توانید هنگام ملاقات افراد جدید در کنار کودک خود باشید، مطمئن شوید که فردی که مورد اطمینان شما است، مراقب او است.

  منبع :
  http://wiki.5040.ir/fa/content/article/2671.html

 • +2
  azita
  azita
  دوشنبه 13 بهمن 1393 - 07:28
  ممنوون
 • sanaz
  sanaz
  چهارشنبه 6 اسفند 1393 - 18:54
  تشکر
 • محیا مامان ماهان کوچولو
  محیا مامان ماهان کوچولو
  دوشنبه 11 اسفند 1393 - 19:42
 • اعظم
  اعظم
  دوشنبه 21 دی 1394 - 07:52
  سلام متن خیلی جالبی بود ... من امروز نمونه اموزش نامحسوس را تجربه کردم ... یه باشگاه ورزشی کار خیلی جالبی کرده که تلفیق اموزش زبان و ورزش و موسیقی را داشته ... بچه ها راحت شعرهای انگلیسی را میخونن و منم کلی حال کردم :)))))
 • گلشن
  گلشن
  شنبه 7 اسفند 1395 - 18:13
  امروزه اسباب بازی های فکری نقش مهمی در بالابردن توانایی های کودکان دارند. در این راستا، مشاوره برای خرید اسباب بازی بسیار مهم می باشد. من به همه دوستان سایت فرزندان وطن رو پیشنهاد می دهم که علاوه بر داشتن مشاوره رایگان، محصولات ایرانی با کیفیت عرضه می کند.
  http://farzandanevatan.ir/
 • خانومی
  خانومی
  شنبه 7 اسفند 1395 - 23:56
  گلشن جان برای کودک یازده ماهه هم اسباب بازی داره؟
  سایت من