Loading... • پایا دما
  پایا دما
  چهارشنبه 8 آبان 1398 - 16:16

  تاثیر ورزش مناسب یا کم تحرکی در ابتلا به بواسیر یا هموروئید (185 بازدید)


  Exercise-Relationship-With-Hemorrhoids-1.jpg
  بیماری بواسیر و یا همان هموروئید ناشی از آسیب بالشتک های هموروئیدی ایجاد می شود. به زبانی ساده تر می توان گفت به التهاب و تورم عروق مقعدی، بواسیر گفته می شود. از نشانه های آزار دهنده این بیماری می توانیم به درد، خارش، سوزش و خونریزی از مقعد اشاره کنیم.
  این بیماری می تواند در اثر عوامل متعددی ایجاد شود که موجب افزایش فشار وارده در مقعد می گردد. این عوامل می تواند از یبوست تا زایمان، بارداری و رابطه مقعدی متغیر باشد. اما شایع ترین علت بروز این بیماری همان یبوست مداوم است که فشار وارده بر مقعد را افزایش میدهد.
  با توجه به اینکه در عصر حاضر این بیماری شیوع بسیار گسترده ای یافته، میتوان نتیجه گرفت سبک زندگی نیز یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده این بیماری است. امروز اغلب مردم شغل هایی دارند، که به سبب آن مدت طولانی را می نشینند و تحرک نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است. از آنجایی که بی تحرکی، حرکات روده و گردش خون را کاهش می دهد، می تواند موجب یبوست شده و زمینه را برای بواسیر فراهم کند. از طرفی نشستن به مدت طولانی فشار بسیار زیادی را به مقعد فرد وارد می کند و موجب این بیماری می شود.
  ورزش مناسب درمان بواسیر یا هموروئید
  yoga-1.jpg
  همان طور که در قسمت قبل توضیح دادیم بی تحرکی می تواند از عوامل اصلی برای بروز این بیماری باشد. به همین ترتیب با انجام و انتخاب ورزش های مناسب برای درمان این بیماری می توان از بروز آن جلوگیری نمود و یا هموروئید را درمان کرد. البته در این مورد انتخاب ورزش مناسب نیز اهمیت ویژه ای دارد. زیرا که ورزشهای نامناسب با افزایش فشار وارده در عضله، خود می تواند عامل بروز بیماری و یا تشدید آن گردد.
  ورزش از طریق افزایش گردش خون، حفظ سلامت قلب و عروق و نیز کاهش وزن می تواند به درمان این بیماری کمک نماید. همچنین از تاثیرات ورزش بر این بیماری می توانیم به کاهش درد بواسیر و نیز برطرف کردن التهاب و جذب مواد مغذی اشاره کنیم. از طرفی ورزش شکمی ترشح صفرا را افزایش داده و به درمان یبوست که مهمترین علت ایجاد بیماری هموروئید است، کمک می نماید. برخی از مهمترین ورزش مناسب درمان بواسیر یا هموروئید عبارتند از :
  پیاده روی
  دراز و نشست
  طناب زنی
  یوگا
  رقص
  شنا و …
  ورزش هایی با تاثیر منفی در ابتلا به بواسیر یا هموروئید
  در صورت ابتلا به هموروئید باید از انجام ورزش هایی که می توانند فشار زیادی را به ناحیه مقعد وارد کنند، بپرهیزید. زیرا این ورزشها می تواند موجب تشدید بیماری گردد و وضعیت را وخیم تر نماید. این ورزشها عبارتند از :
  وزنه برداری
  سوارکاری
  دوچرخه سواری
  زمان مناسب برای انجام ورزش برای درمان بواسیر یا هموروئید
  اگر قصد انجام ورزش مناسب درمان بواسیر را دارید، باید حداقل یک ساعت پس از صرف غذا برای ورزش اقدام نمایید. زیرا بعد خوردن غذا حجم زیادی از خون بدن به معده و روده می رود تا غذاها را هضم نمایند. اگر فردی در این مدت اقدام به ورزش نماید، این روند با اختلال مواجه شده و غذا هضم و جذب نمیشود. زیرا ورزش در این مدت زمان قدرت انقباض عضلات روده را کاهش می دهد و میزان ترشح آنزیم های جذب نیز کاهش قابل توجهی می یابد. در این حالت ورزش نه تنها موجب درمان نمی شود، بلکه بی شک بیماری را تشدید خواهد نمود.
  تاثیرات ورزش بر زنان باردار مبتلا به بواسیر یا هموروئید
  Butterfly-Exercise-During-Pregnancy.jpg
  بارداری یکی از علت های اصلی بروز بواسیر یا هموروئید است. زیرا هنگام بارداری فشار بسیار زیادی به مقعد وارد می شود. از طرفی هورمون های بارداری زمینه را برای بروز بواسیر فراهم می کنند. به علاوه یکی دیگر از علل بروز بواسیر در بارداری، بی تحرکی زنان است.
  زنان باردار نیز می توانند با انجام ورزش های مناسب وضعیت خود، بیماری بواسیر را درمان نمایند. دو ورزش مناسب برای درمان بواسیر در بارداری به این شرح است:
  ورزش پروانه ای : برای انجام ورزش چهار زانو بنشینید و کف هر دو پای خود را مقابل یکدیگر قرار دهید. بدن را صاف نموده و دستتان را بر روی پنجه پا قرار دهید. برای انجام این ورزش پاها را ثابت نگه داشته سعی کنید به خود نزدیک کنید. زانو ها باید حرکت پروانه داشته باشند و به بالا و پایین حرکت کنند. این حرکت را می توان 5 الی 10 مرتبه تکرار نمود.
  ورزش الاکلنگ : برای انجام این ورزش مشابه حرکت پروانه ای بنشینید سپس سعی کنید هر دو زانو و پا را به یک سمت منحرف کنید. زانوی راست را به زمین نزدیک کنید. سپس زانوی چپ را به زمین نزدیک کنید و درواقع حرکتی شبیه به الاکلنگ را انجام دهید. تعداد این حرکت نیز 5 الی 10 مرتبه است.
  سایت من پایادما ارائه دهنده محصولات جدید، اطلاعات فنی و تخصصی مفید درباره محصولات تاسیسات و مناسب ترین قیمت ها https://payadama.com/
 • ندا
  ندا
  پنجشنبه 19 دی 1398 - 14:18

  رگ های بواسیری در قسمت
  مقعد
  همه ی ما وجود دارند اگر این رگ ها تحریک شوند امکان دارد ملتهب شود و یا خونریزی کند که باعث ایجاد یک زائده گوشتی در داخل و یا خارج مقعد می شود به این وضعیت
  هموروئید و یا بواسیر
  گفته می شود بیشتر افراد تصور می کنند که
  بواسیر یا هموروئید
  جز بیماری های نادر است اما افراد زیادی گرفتار این عارضه می شوند که در مراحل حادتر منجر به
  سرطان مقعد
  می شود.هموروئید یا بواسیر در اثر عوامل مختلف مانند
  یبوست
  و یا
  اسهال
  طولانی مدت و شدید به وجود می آید، علاوه بر هموروئید و یا بواسیر، یبوست باعث بروز مشکلات دیگری مانند افسردگی، بد خلقی، دل درد، عفونت روده ها و یا حتی
  شقاق
  نیز می شود ما در
  این مقاله
  به صورت کامل به موضوع یبوست و چاره ی درمان آن پرداخته ایم . اما یکی دیگر از راه هایی که پزشکان و متخصصین برای رهایی از این مشکل توصیه می کنند ورزش روزانه و تحرک و فعالیت بدنی است .با ما همراه باشید تا رابطه بواسیر و ورزش و تحرک را بررسی کنیم :
  نداشتن فعالیت بدنی و تحرک کافی باعث تنبلی روده ها و در نهایت باعث
  یبوست
  می شود.این در صورتی است که فعالیت بدنی باعث میشود که زمان طی کردن مواد غذایی در طول روده بزرگ کاهش یابد و جذب آب از مواد در روده کمتر می شود و در نتیجه مدفوع در انتهای روده نرمتر می شود .به همین خاطر انجام روزانه حداقل نیم ساعت فعالیت بدنی و یا ورزش های هوازی توصیه میشود تا از ابتلا به یبوست و
  هموروئید
  جلوگیری شود در حقیقت منظور از فعالیت بدنی شرکت در مسابقات المپیک و دو ماراتن نمی باشد بلکه فعالیتی سبک مانند پیاده روی و یا دوچرخه سواری و یا حتی برخی تمرینات ورزشی ساده در منزل بعد از شام هم می تواند باعث جلوگیری از این عارضه شود.اما باید بدانیم بهترین زمان برای ورزش چه موقع می باشد؟
  به دلیل این که بعد از صرف غذا جریان خون برای هضم و جذب غذا به سمت معده و روده افزایش می یابد اگر بلافاصله بعد از غذا به تمرین و ورزش بپردازید جریان خونی که باید به سمت معده و روده برود به سمت عضلات و قلب منحرف خواهد شد در نتیجه ی کاهش جریان خون رسیده به روده و معده قدرت انقباض عضلات روده ای نیز کمتر میشود و باعث می شود غذا زمان بیشتری در روده بماند و در این حالت ورزش کردن نه تنها باعث بهبود یبوست نمیشود بلکه آنرا را تشدید کرده و عوارض دیگری مانند
  نفخ و غرغر شکم
  و … را در پی خواهد داشت.اما اگر شما فردی هستید که مستعد ابتلا به
  بواسیر یا هموروئید
  هستید باید مراقب فعالیت ورزشی ای که انجام می دهید باشید و در ابتدا با تمرین و ورزش های سبک آغاز کنید و زیاد به خود سخت نگیرید برای مثال هنگام شروع ورزش های سبک مانند یوگا، پیاده روی و شنا را انجام دهید تا بدنتان کم کم به روتین منظم ورزشی عادت کند. چند نمونه از ورزش های مناسب برای مبتلایان به این بیماری را در ادامه بررسی میکنیم:
  روی زمین بنشینید و کف پاهای خود را به هم بچسبانید 2 دقیقه در همین وضعیت بمانید و بعد از 15 ثانیه استراحت دوباره آن را تکرار کنید.
  varzeshbavasir.jpg
  در حالت نشسته یک پا را روی پای دیگر گذاشته و زانو را به سمت شانه مخالف بکشید، 10 ثانیه نگه دارید و سپس برای طرف دیگر همین کار را انجام دهید. این حرکت را 4 مرتبه انجام دهید و بین هر مرتیه 15 الی 20 ثانیه استراحت کنید.
  varzeshh.jpg
  در حالت خوابیده به پشت قرار بگیرید و سپس به کمک دست ها پاهای خود را به بدن نزدیک کنید و یک کشش مناسب داشته باشید این تمرین 3 مرتبه انجام شود.
  varzeshhh.jpg
  در حالتی که طاقباز هستید زانوی راست خود را شبیه به تصویر زیر خم کنید و به پهلو روی زمین بگذارید سپس برای پای دیگر همین کار را تکرار کنید. (هر پا 4 مرتبه)
  varzeshbavasirr.jpg
  در حالت طاقباز باشید دست ها در طرفین آزاد باشد و سپس پاهای خود را به صورت صاف اندازه 10 سانتی متر از زمین بلند کنید. (3مرتبه تکرار کنید)
  varzeshh2.jpg
  بواسیر و درمان آن با ورزش کگل
  تمرینات کگل یک سری تمرینات مربوط به کف لگن با هدف تقویت عضلات روده است البته نتیجه گیری و موفقیت در تمرین های کگل بستگی به انجام منظم و صحیح و اصولی این تمرین ها دارد سعی کنید این ورزش ها جزئی از روتین زندگی شما شوند تا از نتایج موثر ومفید
  ورزش کگل
  بهره مند شوید.این تمرین ها هم برای آقایان هم برای خانمها اگر روزانه انجام شود بسیار مفید است و باعث تقویت عضلات کف لگن می شود اما یک نکته مهم این است که در انجام تمرینات کگل نباید زیاده روی کنید.برای اطلاعات بیشتر در مورد ورزش کگل
  این مقاله
  را بخوانید.
  سایت من https://vanaklaser.ir/ https://jarah.clinic/