Loading... • ایلیا
  ایلیا
  چهارشنبه 29 مرداد 1393 - 00:57

  خرفه: سبزی مغذی قدرتمند (1356 بازدید)


  در این مقاله با گیاه خرفه، فواید و ویژگی‌های آن آشنا می‌شوید.
  1407566697.jpg
  مقدمه
  [/b]
  [/b]
  [/b]
  خرفه ماده مغذی قدرتمندی است. بقراط خرفه را به عنوان دارو استفاده می‌کرد. هنری دیوید تورو ( فیلسوف آنارشیست آمریکایی) در مزرعه ذرت آن را یافت و جوشاند و نام "شام رضایت بخش" بر آن نهاد. امروزه بسیاری از مردم اروپا خرفه را همان‌طور که هنری دیوید تورو مصرف کرد، یا به صورت خردشده و تازه در سالاد، استفاده می‌کنند.
  خرفه گیاهی است که در بسیاری از محصولات کشاورزی به‌خصوص سبزیجات، به عنوان علف هرز محسوب می‌شود اما تحقیقات اخیر نشان داده است که خرفه منبع غنی از اسیدهای چرب، ویتامین ای و مواد مغذی کلیدی دیگر است و بنابراین می‌تواند یک کاندیدای عالی برای استفاده به عنوان یک محصول سبزی جدید باشد.
  به‌طور مثال اگر در حال حاضر کپسول روغن ماهی، کپسول روغن امگا 3، روغن کتان یا داروهای ضدافسردگی مصرف می‌کنید، می‌توانید برای بهبود سلامتی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، به‌جای آن‌ها خرفه مصرف کنید.
  جیمز دوک گیاه‌شناس می‌گوید: خرفه حاوی 4000 ppm اسید چرب امگا 3 (اسید آلفا لینولئیک) است و خرفه، خوشمزه‌تر، بی خطرتر، و موثرتر از مکمل‌های امگا 3 است. برای افزایش این تأثیر پیشنهاد می‌شود مقداری روغن گردو به خرفه اضافه کنید.
  1407567111.jpg
  خرفه با افسردگی مقابله می‌کند. این گیاه یکی از پنج گیاهی است که غنی از مواد ضدافسردگی هستند (سایر این گیاهان کاهو، آمارانت، سلمه، و تره و اب تره (تره تیزک) هستند). خرفه منبع عالی برای کلسیم، منیزیم، پتاسیم، فنیل آلانین وتریپتوفان است. همه این مواد، تأثیر مواد شیمیایی مسئول افسردگی در مغز را تعدیل می‌کنند.
  خرفه غنی‌ترین منبع شناخته شده‌ اسیدهای چرب امگا 3 در بین گیاهان برگ سبز است. این گیاه بومی هند و ایران است و در سرتاسر دنیا به عنوان گیاه خوراکی و به عنوان علف هرز گسترش یافته است. در بسیاری از فرهنگ‌ها خرفه به عنوان غذا مصرف می‌شود.
  خرفه ساقه و برگه‌ای گوشتی و پر آب با گل‌های زرد رنگ دارد. ظاهر این گیاه شبیه به گیاه تزئینی یشم کوچک است. ساقه‌های خرفه از یک ریشه عمودی اصلی، به صورت شعاعی رشد می‌کنند و در روی زمین به صورت خوابیده پخش می‌شود که گاهی اوقات کفپوش بزرگی از برگ‌ها را به وجود می‌آورند. خرفه خویشاوند نزدیک گل ناز آفتابی یا خرفه زینتی (Rose Moss) است که به عنوان گیاه زینتی پرورش داده می‌شود.
  خرفه گیاهی یکساله است که از تخم و بخش‌هایی از ساقه تکثیر می‌شود. تخم‌های خرفه 40 سال در خاک زنده می‌مانند.
  1407567145.jpg
  اگر می‌خواهید خرفه را در زمینتان کنترل کنید اول نباید اجازه دهید تخم هایش را در آنجا بریزد. حدود سه هفته پس از اینکه متوجه جوانه آن شدید، گل و تخم به وجود می‌آید. همچنین گیاه و بخش‌هایی از گیاه که از ریشه بیرون آورده شده‌اند اما از روی زمین برداشته نشده‌اند، ممکن است دوباره در خاک ریشه کنند.
  گیاه یا سبزی؟
  [/b]
  1407567173.jpg
  [/b]
  خرفه حاوی مواد مغذی فراوان و طعم ترش و برگه‌ای پر آب دارد که بسیاری از افراد، آن را با اسفناج یا آروگوالا مشابه می‌دانند. طعم آن نسبت به آروگوالا ترشی کمتری دارد و کمتر از اسفناج گس است. خرفه را می‌توان به روش‌های مشابه آماده کرد:
  خرفه در مقایسه با ابر غذاهای زیر مواد مغذی بیشتری دارد:
  •کلم پیچ – خرفه ویتامین ث بیشتری دارد
  •چغندر – خرفه ویتامین آ بیشتری دارد
  •برگ چغندر سوئیسی – خرفه آهن و کلسیم بیشتری دارد
  •بلوبری یخ‌زده – خرفه آهن و کلسیم بیشتری دارد
  روش آماده‌سازی و سرو
  [/b]
  [/b]
  ساقه و جوانه گل خرفه قابل خوردن است. ساقه را از نزدیک به ریشه با استفاده از چاقوی تیز ببرید. سبزی را به مدت کوتاهی در دمای کم بپزید تا بیشتر مواد مغذی آن حفظ شوند. با اینکه خواص آنتی‌اکسیدانی خرفه در سرخ شدن و جوشیدن به مقدار زیادی کاهش می‌یابد، مواد معدنی، کاروتنها و فلاونوئیدها در روش بخار پز حفظ می‌شوند.
  چند توصیه در مورد سرو خرفه:
  [/b]
  [/b]
  1407567269.jpg
  [/b]
  - برگه‌ای تازه و خام را به صورت سالاد و آب سبزی می‌توان مصرف کرد.
  - همچنین در سوپ و تهیه کاری نیز می‌توان آن را استفاده کرد.
  منبع " http://wiki.5040.ir/fa/content/article/2555.html
 • lindarose11
  lindarose11
  پنجشنبه 9 اسفند 1397 - 15:34

  This is a great article. It gave me a lot of useful information. thank you very much.
  Vex 3[color=#222222; font-family: 'Apercu Regular', Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: small; text-align: start] [/color]
  I would like to introduce you to a question-and-answer forum for programmers, with all the areas https://stackanswers.net ,