Loading...

• گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    پنجشنبه 11 مهر 1392 - 05:06

آموزش دستشویی رفتن و گرفتن از پوشک (24840 بازدید)

سلام دوستان عزیز
    در این قسمت می خوام به یکی از دغدغه های والدین؛ یعنی گرفتن پوشک از کودکان بپردازم.
    پس کسانی که سوالی، حرفی، تجربه ای، ... دارند لطفا مطرح کنند تا همه استفاده کنیم.
    ربنا هب لنا من ازواجنا وذریاتنا قرة اعین... پروردگارا همسران و فرزندان ما را روشنی چشم ما قرار ده... سوره فرقان آیه 74
  • +1
    گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    پنجشنبه 11 مهر 1392 - 05:16
    برای آموزش دستشویی رفتن کودک باید به نکاتی توجه کنیم:
    اول اینکه شما تعیین نمی کنید وقتش فرارسیده یا نه!!! رفتار کودک آنرا تعیین میکند. چگونه؟
    سن کودک و فیزیولوژی بدن او که در هر کودک با کودک دیگر متفاوت است.
    رفتار کودک؛ یعنی آگاهی او از عملی که در پوشک انجام داده، ناراحتی از این موضوع و مطلع کردن شماو ...
    توانانی کنترل ادرار و مدفوع در طول شب یا روز
    اینها شرط لازم برای تصمیم به شروع این برنامه (گرفتن پوشک) هستند. اما شرایط دیگری هم باید لحاظ شوند....
    ربنا هب لنا من ازواجنا وذریاتنا قرة اعین... پروردگارا همسران و فرزندان ما را روشنی چشم ما قرار ده... سوره فرقان آیه 74
  • +1
    گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    پنجشنبه 11 مهر 1392 - 05:22
    توجه داشته باشید که مراحلی در زندگی وجود دارند که باعث ایجاد استرس و فشار به کودکان ما میشوند.
    مسائلی از قبیل:
    گرفتن از شیر، رفتن به مهد یا آمادگی، تولد خواهر یا برادر جدید، تغییر مکان و جابجایی محل زندگی، فوت یا جدایی از یکی از والدین یا اقوام خیلی نزدیک مورد علاقه کودک
    و ...
    دقت کنید که زمانی را برای آموزش دستشویی رفتن انتخاب کنید که با موارد فوق تداخل نکند.
  • گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    پنجشنبه 11 مهر 1392 - 05:34
    برای آموزش عجله نکنید
    وقتی خودتون و کودک آماده بودید اقدام کنید.

وقتی کودک آمادگی نداره او را مجبور نکنید. اجبار باعث لجاجت و نتیجه عکس یعنی به تعویق افتادن یادگیری می شود.

سن کودک: کمتر از 18 ماه در قریب به اتفاق بچه ها نمی توانند کنترلی داشته باشند پس عجله نکنید.
    به بعد از سه سال هم موکول نکنید هم کودک مدت زیادی عادت کرده و سخت تر میشه و هم خطر عفونت و ... وجود داره. (البته همانطور که احتمال دارد کودکی در سن پایین تر از 18 ماه بتواند کنترل پیدا کند ممکن است بعضی از بچه ها تا سه سال هم نتوانند کنترل پیدا کنند یا شرایط فراهم نشود پس استثنا ها را در نظر بگیرید.)
    توانایی اعلام و انجام دستور: کودک باید بتواند با کلمه یا اشاره و ... به شما اعلام کند و نیز دستورات شما را بفهمد وانجام دهد.
  • +1
    گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    پنجشنبه 11 مهر 1392 - 05:46
    آمادگی جسمی: یعنی کودک باید بتواند مدتی خود را کنترل کند. حداقل به اندازه رساندن خودش به دستشویی.
    تشخیص وضعیت و برنامه منظم: کودک بتواند بفهمد که کاری انجام داده و آنرا اعلام کند و نیز عمل دفع و ادرار در او منظم است.
    پس؛ اگر کودک شما بین 2 تا سه سال دارد و برنامه استرس آفرین دیگری ندارید و وقت کافی (حداقل دو هفته) دارید و کودک اعلام وضعیت دفع و ادرار می کند و برنامه منظمی در انجام این کار دارد و به خصوص شبها خشک می ماند، دیگر وقتش است!!
  • گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    پنجشنبه 11 مهر 1392 - 06:37
    هر کار مهمی مقدمه لازم داره! برای اینکار هم باید مقدماتی فراهم شود. حداقل از دو هفته قبل باید کودک را آماده کنید.
    اولا هر وقت پوشکش خیس یا کثیف شد بخصوص وقتی اعلام کرد با نشان دادن عکس العمل مثبت سریع او را به دستشویی ببرید و تمیز کنید.
    برایش توضیح دهید در دستشویی چه کاری انجام می دهند.
    با انجام نمایش عروسکی و داستان و کتاب خواندن و طرح این موضوع که تو داری بزرگ میشوی و... علاقه به تمیز بودن را در او ایجاد و تقویت کنید.
    یک صندلی یا لگن برای دستشویی کردن بچه تهیه کنید. و کاربرد آنرا توضیح دهید و اجازه بدهید آنرا بررسی کند و با آن بازی کند.
    از یک روز صبح شروع کنید...
  • گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    پنجشنبه 11 مهر 1392 - 06:50
    پس از بیدار شدن با توجه به مقدماتی که انجام شده و بخصوص اگر شبها خشک می ماند، از او بخواهید بدون پوشک روی لگن بنشیند.
    اگر دستشویی کرد تشویقش کنید.
    اگر نیاز نداشت مجبورش نکنید زیاد بنشیند و بعد از خوردن صبحانه دوباره امتحان کنید.
    درطول روز به او پوشک نپوشانید و مرتبا در فواصل معین از او بخواهید روی لگن بنشیند.
    شب قبل از خواب دوباره او را روی لگن بنشانید و وقت خواب به او پوشک بپوشانید.
    این کار ها را تا وقتی کودک کاملا یاد بگیرد که چه زمانی باید از لگن استفاده کند ادامه دهید.
  • گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    پنجشنبه 11 مهر 1392 - 07:04
    چند نکته:

در تمام مراحل با مهربانی و صبر و حوصله رفتار کنید
    آموزش بهداشت را از همان اول شروع کنید بعد از هر بار دستشویی کردن، با هم دستهایتان را با آب و صابون بشویید.
    اگر بعد از آموزش تصادفا لباسش را خیس یا کثیف کرد تنبیه و دعوا نکنید بلکه دلداریش دهید و سریع تعویض کنید.
    باید صبور باشید ممکن است مدتی طول بکشد تا آموزش کامل شود
  • +1
    مامان مینا
    مامان مینا
    پنجشنبه 11 مهر 1392 - 07:18
    سلام میشه راهنمایی کنید که از سر پا کردن چطوری بگیرمش سارا همیشه به من می گه پشتم سر پا شده و قتی می ذارمش توی دستشویی می ترسه دستشویی نمی کنه راستی سارا یه یبوست ارثی از خاندان پدری داره ممنون اگه راهنمایی کنید
    سایت من آرام جانم سارا
  • گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    پنجشنبه 11 مهر 1392 - 07:32
    سلام عزیزم
    شما از اول از لگن بچه استفاده نکردید؟
  • گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    پنجشنبه 11 مهر 1392 - 07:36
    برای درمان یبوست سعی کنید برنج کمتر بخورد و سبزیجات و میوه بخصوص آلو خوبه همینطور روغن زیتون در غذاهاش داشته باشید
    غذاهای آبدار مثل سوپ و آبگوشت زیاد بخورد.
  • گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    پنجشنبه 11 مهر 1392 - 07:43
    بگذارید یک مدت کمی جلوتر یا کنار دستشویی بنشینه. اگر میتونید از توالت فرنگی استفاده کنید شاید راحتتر باشه
  • گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    یکشنبه 14 مهر 1392 - 08:41
    سلام، عزیزان اگر این دست مطالب مفید هست ادامه دهیم؛ مثلا طریقه از شیر گرفتن، رفتار با بچه های بد غذا، مشکلات رفتاری در مهد یا مدرسه، ... موضوع پیشنهادی خودتون چیه؟ نظر بگذارید لطفا! با سپاس!
  • گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 - 07:47
    مامان ماهان عزیز! این صفحه رو مطالعه کنید اگر سوالی بود در خدمتم.
  • ماهان
    ماهان
    دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 - 08:13
    ممنون عزیزم خیلی خوب بود پسر من از دو ماهگی شبها بدون پوشک میخوابه تاصبح جاش خشک خشک میمونه صبح هم که از خواب بیدار شد بلافاصله میبرمش دستشویی خودش میگه جیش ولی بی موقع میگه بازم ممنون از مطالب خیلی خوبتون
    سایت من
  • گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 - 08:41
    خیلی عالیه اگر تا صبح خشکه راحت تر پوشک رو کنار میذاره زیرا عمده مشکل بچه ها شب هاست که نمیتونند بیدار بشن و دچار شب ادراری و... میشن. خدا پسر نازتون حفظ کنه
  • ماهان
    ماهان
    دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 - 08:49
    مرسی گلم اگه امکانش هست برای صبحانه نخوردن وبد غذابودت بچه هم بگید ممنون میشم
    سایت من
  • مامان رز
    مامان رز
    دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 - 09:57
    ممنونم خیلی مفید بود فقط یه مطلب قبلا رز خانم تا صبح خشک میخوابید فقط حول و حوش ساعت 7 صبح ادرار می کرد ولی از زمانی که بد غذاییش بیشتر شده و برای اینکه در طول شب هم شیر نخواد شبها قبل از خواب به هر شکلی که شده یک فنجان و بعضی اوقات یک لیوان شیر بهش میدم همین امر باعث شده ساعت 3 یا 4 ادرار کنه به نظرت چیکار کنم؟
    سایت من نبض زندگی ما رز بانو
  • مامان رز
    مامان رز
    دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 - 09:57
    ماهان گفته:
    مرسی گلم اگه امکانش هست برای صبحانه نخوردن وبد غذابودت بچه هم بگید ممنون میشم
    منم با نظر مامان ماهان جون موافقم
    سایت من نبض زندگی ما رز بانو
  • گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 - 17:57
    زهرا جون! رز جونم خوبه؟ ماشالله خدا حفظش کنه! علت اینکه گفتی کوچک بودن مثانه است. اگر آخر شب مایعات میخوره باید شب پوشک بشه تا وقتی که کمی بزرگتر بشه که یا گنجایش مثانه بیشتر بشه یا بتونه بیدار بشه و بره دسشویی. اما شیر مادر بیشترش جذب میشه و باعث ادرار شبانه نمیشه. بخاطر همین توصیه میشه که آخرین وعده شیردهی که قطع میکنید وعده شبانه باشه.
    گل رزمو ببوس! :*
  • گلهاى بهشتى
    گلهاى بهشتى
    دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 - 18:02
    چشم مامان ماهان سعی میکنم اینکارو حتما انجام بدم. خودم با دخترام مشکل صبحانه و بد غذایی داشتم اما پسرم برا خوردن مشکلی نداره ماشالله هر چی و هر زمان بدم میخوره! البته امیدوارم همینجور بمونه!

---

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی