Loading...

• آتِنا
    آتِنا
    جمعه 1 فروردین 1393 - 16:13

فستیوال هفت سین 93 (15222 بازدید)

هفت‌سین

سفره‌ای است که ایرانیان هنگام نوروز می‌آرایند. این سفره ممکن است روی زمین یا روی میز گذاشته شود. اعضای خانواده معمولاً لحظهٔ تحویل سال را در کنار سفرهٔ هفت‌سین می‌گذرانند. بعضی سفره را در مدت سیزده روز نوروز نگه می‌دارند و در پایان این دوره، در روز سیزده نوروز ، سبزه را به آب می‌دهند.
    سفره هفت‌سین منحصر به نوروز نیست و بعضی این سفره یا مشابهش را برای مراسم ازدواج یا شب چله
    تهیه می‌کنند.
    به گفته دانشنامه ٔایرانیکا، ملت‌های دیگری که با ایرانیان فرهنگ و سنت‌های مشترک دارند (مانند افغانان، تاجیکان، و ارمنیان) این سفره را حاضر نمی‌کنند و این سفره حتی بین کردهاو زرتشتیان(که هر دو معمولاً از حافظان سنت‌های باستانی ایرانی بوده‌اند) نیز معمول نبوده است، هر چند اخیراً سفره هفت‌سین در میان زرتشتیان شهرنشین معمول شده است.
    در سفرهٔ هفت سین معمولاً هفت جزء یا بیشتر که با حرف سین آغاز می‌شوند قرار می‌گیرد که معمولاً از مجموعه زیر انتخاب می‌شوند: سیر، سیب، سبز، سنجد، سرکه، سمنو، سماق، سنبل، سکه، سپند، سپستان، سوهان، سوسن، سرمه، سنگک، سبزی، سیاهدانه . از این سین‌ها (و نیز اجزاء دیگر این سفره) معمولاً به نماد مفاهیمی چون نوزایی، باروری، فراوانی، ثروت، و مانند آنها یاد می‌شود. بعضی نیز این اجزاء را به خدایان ایران باستان، بالاخص آناهیتا و سپندارمذ، ایزدبانوهای آب و خاک، نسبت می‌دهند.
    سبزه از اجزای اصلی سفره شمرده می‌شود و معمولاً از گندم، یونجه، یا عدسِ سبزشده است که ممکن است بر کوزه سبز کنند. از دیگر اجزای خاص‌تر این سفره می‌توان از سمنو و سنبل نام برد که در مواقع دیگر سال کمتر حضور دارند.
    ناگفته نماند که برخی از اجزاء ، که بسیاری از مردم در سفره هفت سین قرار می دهند، نادرست است. زیرا
    همه ی آن اجزاء باید دارای منشاء گیاهی و خوردنی باشند.
    مرسوم است اجزاء دیگری هم در سفره چیده می‌شود. این اجزا ممکن است برای زینت یا کامل کردن مجموعه باشند. از جملهٔ این اجزاء می‌توان از آینه، کتاب ( قرآن، کتاب مقدس یا مجموعه ٔ اشعار از قبیل دیوان حافظ و شاهنامهٔ فردوسی)، شمعدان(در بعضی سنت‌ها تعداد شمع‌ها به تعداد فرزندان خانواده است)، تخم مرغ رنگی، میوه، گل، شیرینی، آجیل، نان، شیر، ماست، پنیر، گلاب، عسل، شکر، تنگ یا کاسه ٔ آب (معمولاً حاوی برگ یا ماهی یا انار یا ترنج یا سایر مرکبات)، بیدمشک، بادبزن و سبزی خوردن نام برد. آینه و کتاب در کنار آن هم از اجزائی است که در بسیاری از سفره‌های هفت سینی چیده می‌شود. برخی بر این باورند که سکه که نماد «دارایی» وآب که نماد « پاکی و روشنایی» است بهتر است در کنار هم قرار گیرند و سکه را درون ظرفی از آب سر سفره می‌گذارند. یا به امید ازدیاد ثروت، سکه را بر آینه می‌گذارند.
    2.gif
    حالا از شما دوستان خواهشمندم از سفره هفت سین خودتون یه عکس به همراه نی نی کوچولو
    بگیرین و در این تاپیک قرار بدین
    جایزه اش هم نشر عکس 3 برنده اول تا سوم در سایت خاله لیلا ( بیشتر از این وسعمون نمی رسه)
    لطفا همکاری کنین
    مهلت ارسال : پایان 15 فروردین
    اقدام کنین
    برای اینکه نفر اول تا سوم مشخص بشه روی تصاویر لایک کنین
    سایت من عشق من خنده تو تمام وجودم را در بر گرفته است ...دوستت دارم پسر عزیزم
  • +12
    بابای ارشیا
    بابای ارشیا
    جمعه 1 فروردین 1393 - 20:39
    به فرموده خواهر عزیزم آتنا خانم مادر خوب اراد کوچولو ؛ مهندس توانمند و معلم بزرگوار ( که دستشان را می بوسم و قدمشان را بر سر می نهم ) ... ارشیای من هم در فیستوال شرکت می کند .
    f377ad61.jpg
    عید همگی مبارک و تعطیلات بر همه خوش بگذره انشالله
  • ریحانه
    ریحانه
    شنبه 2 فروردین 1393 - 04:17
    سلام. یعنی اونایی که نی نی ندارن نمیتونن شرکت کنن؟
    سایت من خدایا مواظب دختر کوچولوم باش
  • آتِنا
    آتِنا
    شنبه 2 فروردین 1393 - 18:58
    چرا عزیزم شما هم شرکت کنین به همراه همشرتون عکس بزارین .........
    ممنون مامان ارشیا ....بوووووس
  • +9
    آتِنا
    آتِنا
    شنبه 2 فروردین 1393 - 19:09
    اینم از آراد و سفره هفت سین
    9370c97a.jpg
  • آتِنا
    آتِنا
    شنبه 2 فروردین 1393 - 19:52
    آتنا هستم مامان آراد گفته:

هفت‌سین

سفره‌ای است که ایرانیان هنگام نوروز می‌آرایند. این سفره ممکن است روی زمین یا روی میز گذاشته شود. اعضای خانواده معمولاً لحظهٔ تحویل سال را در کنار سفرهٔ هفت‌سین می‌گذرانند. بعضی سفره را در مدت سیزده روز نوروز نگه می‌دارند و در پایان این دوره، در روز سیزده نوروز ، سبزه را به آب می‌دهند.
    سفره هفت‌سین منحصر به نوروز نیست و بعضی این سفره یا مشابهش را برای مراسم ازدواج یا شب چله
    تهیه می‌کنند.
    به گفته دانشنامه ٔایرانیکا، ملت‌های دیگری که با ایرانیان فرهنگ و سنت‌های مشترک دارند (مانند افغانان، تاجیکان، و ارمنیان) این سفره را حاضر نمی‌کنند و این سفره حتی بین کردهاو زرتشتیان(که هر دو معمولاً از حافظان سنت‌های باستانی ایرانی بوده‌اند) نیز معمول نبوده است، هر چند اخیراً سفره هفت‌سین در میان زرتشتیان شهرنشین معمول شده است.
    در سفرهٔ هفت سین معمولاً هفت جزء یا بیشتر که با حرف سین آغاز می‌شوند قرار می‌گیرد که معمولاً از مجموعه زیر انتخاب می‌شوند: سیر، سیب، سبز، سنجد، سرکه، سمنو، سماق، سنبل، سکه، سپند، سپستان، سوهان، سوسن، سرمه، سنگک، سبزی، سیاهدانه . از این سین‌ها (و نیز اجزاء دیگر این سفره) معمولاً به نماد مفاهیمی چون نوزایی، باروری، فراوانی، ثروت، و مانند آنها یاد می‌شود. بعضی نیز این اجزاء را به خدایان ایران باستان، بالاخص آناهیتا و سپندارمذ، ایزدبانوهای آب و خاک، نسبت می‌دهند.
    سبزه از اجزای اصلی سفره شمرده می‌شود و معمولاً از گندم، یونجه، یا عدسِ سبزشده است که ممکن است بر کوزه سبز کنند. از دیگر اجزای خاص‌تر این سفره می‌توان از سمنو و سنبل نام برد که در مواقع دیگر سال کمتر حضور دارند.
    ناگفته نماند که برخی از اجزاء ، که بسیاری از مردم در سفره هفت سین قرار می دهند، نادرست است. زیرا
    همه ی آن اجزاء باید دارای منشاء گیاهی و خوردنی باشند.
    مرسوم است اجزاء دیگری هم در سفره چیده می‌شود. این اجزا ممکن است برای زینت یا کامل کردن مجموعه باشند. از جملهٔ این اجزاء می‌توان از آینه، کتاب ( قرآن، کتاب مقدس یا مجموعه ٔ اشعار از قبیل دیوان حافظ و شاهنامهٔ فردوسی)، شمعدان(در بعضی سنت‌ها تعداد شمع‌ها به تعداد فرزندان خانواده است)، تخم مرغ رنگی، میوه، گل، شیرینی، آجیل، نان، شیر، ماست، پنیر، گلاب، عسل، شکر، تنگ یا کاسه ٔ آب (معمولاً حاوی برگ یا ماهی یا انار یا ترنج یا سایر مرکبات)، بیدمشک، بادبزن و سبزی خوردن نام برد. آینه و کتاب در کنار آن هم از اجزائی است که در بسیاری از سفره‌های هفت سینی چیده می‌شود. برخی بر این باورند که سکه که نماد «دارایی» وآب که نماد « پاکی و روشنایی» است بهتر است در کنار هم قرار گیرند و سکه را درون ظرفی از آب سر سفره می‌گذارند. یا به امید ازدیاد ثروت، سکه را بر آینه می‌گذارند.
    2.gif
    حالا از شما دوستان خواهشمندم از سفره هفت سین خودتون یه عکس به همراه نی نی کوچولو
    بگیرین و در این تاپیک قرار بدین (

عزیزان همگی شرکت کنین چه نینی دارین چه ندارین ....)

جایزه اش هم نشر عکس 3 برنده اول تا سوم در سایت خاله لیلا ( بیشتر از این وسعمون نمی رسه)
    لطفا همکاری کنین
    مهلت ارسال : پایان 15 فروردین
    اقدام کنین
    برای اینکه نفر اول تا سوم مشخص بشه روی تصاویر لایک کنین
  • +7
    مامان محمدمبين
    مامان محمدمبين
    شنبه 2 فروردین 1393 - 20:12
    محمدمبین و سفره هفت سین
    681066.jpg
    سایت من
  • مامان نازنین و طاها
    مامان نازنین و طاها
    شنبه 2 فروردین 1393 - 20:41
    سلام صبحتون بخیر دلم برای همه تنگه کاش بودین؟ :-S
    همسرم و فرزندانم همه زندگیم هستند . عاشقشونم .
  • BITA
    BITA
    شنبه 2 فروردین 1393 - 21:30
    من نتونستم عکسبذارم اما اگه به وبلاگ ما سر بزنید عکس جدید داریم
    هرجا خود خواهی باشه انصاف از اونجا دوره
  • +11
    بابای ارشیا
    بابای ارشیا
    یکشنبه 3 فروردین 1393 - 06:43
    smdpro8zel2dgddkmp2s.jpg
    [url=]<span]14lnsy1ttnrc04ea8g0.jpg[/color][/size][/url]
  • BITA
    BITA
    یکشنبه 3 فروردین 1393 - 08:38
    باتشکر از بابای مهربون آقا ارشیا که زحمت ما گردن ایشون افتاد
    از ناشی گری منه که بابای مهربون زحمت کشیدند
    ممنونیم
    هرجا خود خواهی باشه انصاف از اونجا دوره
  • آتِنا
    آتِنا
    یکشنبه 3 فروردین 1393 - 21:24
    ممنون از تمام دوستان که تا اینجا همکاری کردن
  • +12
    بابای امیرکیان
    بابای امیرکیان
    دوشنبه 4 فروردین 1393 - 05:41
    پیام نوروز این است.دوست داشته باشید و زندگی کنید.زمان همیشه از ان شما نیست
    عید شما مبارک.
    سفره هفت سین ما ساده اما صمیمی
    امیرکیان جون عکسی ازش نیست. دوست داشتین به وبش سر بزنید.
    http://amirkiyan.ninipage.com/

ppIC_01579.jpg

سایت من
  • +12
    ماهان
    ماهان
    دوشنبه 4 فروردین 1393 - 08:36
    سال نوبرتمام دوستا ی خوبم مبارک
    9e1cae2c.jpg
    سایت من
  • +9
    بابا و مامانه فاران
    بابا و مامانه فاران
    سه شنبه 5 فروردین 1393 - 10:36
    سایت من مامانه فارانم دوس داشتم عکس و فیلم فاران تو سایت باشه همه ببینن
  • +6
    مامان مرسانا جوجو
    مامان مرسانا جوجو
    چهارشنبه 6 فروردین 1393 - 09:28
    681106.jpg نوروز همه مبارک. سال خوبی داشته باشیئ همه
  • +3
    بابایی من
    بابایی من
    دوشنبه 11 فروردین 1393 - 03:59
    681246.jpg
    زندگی با تو زیباست بدون تو نمیخواهمش.
  • مامان پارمیس و پارسا
    مامان پارمیس و پارسا
    دوشنبه 11 فروردین 1393 - 07:26
    دوستای عزیزم عید همگی مبارک
    هفت سین های همه خیلی زیبا بودن. دستتون درد نکنه
    دست آتنا جان هم درد نکنه واسه ایده خوبشون
  • +16
    مامان پارمیس و پارسا
    مامان پارمیس و پارسا
    دوشنبه 11 فروردین 1393 - 07:27
    1423a4cf.jpg
  • +11
    غزل
    غزل
    دوشنبه 11 فروردین 1393 - 08:27
    سلام اینم سفره هفت سین ما فقط شرمنده عکس علی رو همراه با سفره هفت سین نداشتم
    efc6faee.jpg
    همسرم تمام زندگیه منه
  • +12
    عمه جون
    عمه جون
    دوشنبه 11 فروردین 1393 - 08:54
    سال نو همگی مبارک ماهم تصمیم گرفتیم تو این فستیوال شرکت کنیم.
    سال خوبی داشته باشین
    95c23121.jpg
    سایت من نفس زندگی...

---

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی