Loading...

• +1
    نسرین بانو
    نسرین بانو
    شنبه 4 مرداد 1393 - 19:50

آشپزی /هنرهای دستی/ سفره عقد/و... (42502 بازدید)

سلام به همه کدبانو های عزیز
    بر آن شدیدم اینجا یه تایپیک بزنیم که فقط فقط مخصوص آشپزی و کارهای هنری باشه که خودمون درست کردیم و یا از سایتی جایی دیدیم اینجا بذاریم که ازشون استفاده کنیم
    از آشپزی گرفته تا هنرهای دستی
    گلیم بافی
    چرم دوزی
    سفره هفت سین
    غنچه عقد
    گلسازی
    تاج عروس
    نمد کاری
    و....
    این تایپیک رو تبدیل کنید به آموزشگاه هنری البته با کمک شما...
    سعی کنید توی همه تایپیکا شرکت کنید و سایت رو تبدیل کنیم به یه مکان که از همه نظر به رشدمون کمک میکنه و فقط فقط در باره بارداری صحبت نشه اینطوری هم از استرسمون کمتر میشه هم به دانسته هامون اضافه میشه...
    مهسا *نارین*مریم مامان *مریم گلی * دختر مامان مریم* مثل ماه *
    بانوی

پاییز*المیرا*الی*الناز*شقایق*بهار*شفق*مرضیه*جودی*پانیسا*زینب*محیا*آرزو*نگار*مامان آتریسا*سمانه *نیلوفر*بیتا*پریسا*سارا*نلیسا*کاکوتی*لارا*حسنا*نورا*حدیث*فاطمه نورا*سارینا*نازنین زهرا*منیر*محبوبه*کیمیا*غزاله*سحر*ناهید*شبنم*عسل*مامان رز*آتنا*مرجان*و...

منتظرتونم و دوستتون دارم
    "اللّهم ارزقني ولداً واجْعله تقياً زكيّاً ليس في خلقه زيادةً و لا نقصان واجعل عاقبته إلي خير؛
  • عمه مهزيار جون و مامان پارسا جون
    عمه مهزيار جون و مامان پارسا جون
    دوشنبه 6 مرداد 1393 - 02:48
    اره من خودم انواع نوشيدنى گرم و درست ميکنم
    سایت من سکوت قلبم اين بار تو را بهانه کرده تو صداى تنهايى من باش بين اين همه آدم که مرا از خود نمى دانند تو فقط از آن من باش عشق من
    دوشنبه 6 مرداد 1393 - 02:52
    پنج نوع حلوا
    1) حلوای کش دار با آرد برنج
    مواد لازم :
    آرد برنج 3 لیوان
    شکر 4 لیوان
    گلاب 3 لیوان
    آب 4 لیوان
    روغن 5 قاشق غذاخوری
    طرز تهیه :
    شکر گلاب و کمی زعفران حل شده را روی گاز می ذاریم تا بجوش بیاد همین که به جوش اومد.آرد برنج رو که توی 4 لیوان آب حل کردیم بهش اضافه می کنیم و هم می زنیم تا سفت بشه بعد که سفت شد روغن رو هم اضافه می کنیم و در ظرف می کشیم. اگه این حلوا رو تو کپسول های شکلات با ماسورا شکوفه بزنید حدود 200 کپسول رو پر می کنه.
    2) حلوای گل سرخ محمدی با گردو
    مواد لازم:
    روغن جامد یا کره (یا نصف به نصف مخلوط با کره ) : 300 گرم
    آرد : 3 پیمانه
    پودر گلسرخ ( گلسرخ مربایی تبریز ) الک شده : نصف پیمانه حدود 50 گرم
    گردو خرد شده : نصف پیمانه
    پودر شکر: دو پیمانه یا
    دوشاب یا شیره انگور ( خوشاب ) 300 گرم
    عرق گلاب : نصف پیمانه
    برای تزیین:
    گلبرگ های گل محمدی یا گلسرخ
    برگ نعنای سبز
    طرز تهیه:
    ابتدا آرد الک کرده را روی حرارت قرار داده تا تفت بخورد و کمی رنگش عوض شود . سپس گردو یا بادام خرد شده را اضافه کرده و هم بزنید . اکنون روغن ( یا کره و یا ترکیب هردو ) را اضافه کرده و به اندازه ای که رنگ آرد تفت خورده مناسب باشد آرد را درون روغن تفت دهید . دقت کنید رنگ آرد خیلی تیره نشود. در انتها پودر الک کرده گلسرخ را بریزید . پودر گلسرخ را نباید زودتر بریزید چون زود میسوزد و تیره میشود .
    بعد از روی حرارت برداشته و شهد را با مقدار یک لیوان آب و شکر ، یا دوشاب ( شیره انگور ) و در آخر نیز گلاب را نیز اضافه کنید و هم بزنید .
    روی حرارت بسیار ملایم مرتب هم بزنید تا مواد به خورد هم بروند و خمیر یکدست شود. خمیر کم کم از دیواره ظرف کنده شده و متمایل به یک سمت میشود . در این لحظه حلوا آماده شده . سپس از روی حرارت بردارید و وقتی کمی خنک شد با قاشق اسکوپ به فرم دلخواه در آورده و روی آن را کمی پودر گلسرخ بپاشید و یا برگ نعنا و گلبرگ گلسرخ تزیین کنید .
    3) حلوای زنجبیلی با زعفران و مغز گردو
    مواد لازم :
    شکر دو پیمانه
    آرد سنگک یا ارد ساده نیم کیلو
    زعفران دم کرده چند ق غ
    گردو خرد شده 1/3 پیمانه
    پودر زنجبیل 2 ق غ
    روغن یک پیمانه ( یا مخلوط کره و روغن )
    آب دو پیمانه
    برای تزیین :
    خلال پسته و مقداری گردو خرد شده
    برگ سبز مانند نعنا و ....
    طرز تهیه : آرد را دوبار الک کرده و کنار بگذارید . شهد را با شکر و آب و زعفران دم کرده تهیه کنید و روی حرارت قرار دهید تا به غلظت برسد . از روی حرارت بردارید و کنار بذارید .
    آرد را روی حرارت قرار دهید و مرتب هم بزنید . سپس گردوی خرد شده را بریزید و بعد پودر زنجبیل را اضافه کنید . مرتب هم بزنید . اکنون کمی که آرد رنگ گرفت , روغن یا مخلوط کره و روغن را داخل ارد بریزید و هم بزنیند تا در عین حال روی حرارت متوسط ، یکنواخت سرخ شود . رنگش نباید تیره شود .
    نکته : رنگ تیره حلوا نشان دهنده تفت خوردن و سرخ شدن زیاد آرد است که باعث میشود رنگ زعفرانی حلوا به چشم نیاید . وقتی زعفران نخواهیم بریزیم میتوانیم آنرا بیشتر تفت دهیم تا حلوا تیره شود که آرد و حلوا بیرنگ جلوه نکند . یک حلوای عالی باید رنگ زعفران را نشان دهد .
    اکنون از روی حرارت بردارید و شهد زعفرانی را داخل آن بریزید ودر همان حال با قاشق چوبی خوب هم بزنید . تا مایه غلیظ و یکنواختی بدست آید و گلوله نشود . اگر مایه شل بود رو حرارت کمی دیگر قرار داده و هم بزنید تا مایه به صورت گلوله از بدنه ظرف جدا شده و به یک طرف متمایل شود .
    سپس حلوا را داخل ظرف چربی ریخته و داخل ظرف مناسبی واژگون کنید . بعد با خلال پسته و گردو تزیین کنید . میتوانید به جای چرب کردن ظرف از سلوفان استفاده کنید تا حلوا قالبی درآید .
    4) حلوای زنجبیلی با خامه و گردو
    مواد لازم :
    شکر دو پیمانه
    آرد سنگک یا ارد ساده نیم کیلو
    گردو خرد شده 1/3 پیمانه
    پودر زنجبیل 2 ق غ ( در صورت تمایل پودر هل یک ق چ )
    روغن 1/2 پیمانه ( یا مخلوط کره و روغن )
    شیر یک پیمانه
    خامه یک پیمانه
    برای تزیین :
    مقداری گردو خرد شده
    برگ سبز مانند نعنا و ....
    طرز تهیه : آرد را دوبار الک کرده و کنار بگذارید . شهد را با شکر و شیر دم کرده تهیه کنید و روی حرارت قرار دهید تا کمی به غلظت برسد . از روی حرارت بردارید و کنار بذارید . کمی که خنکتر شد خامه را داخلش ریخته و هم بزنید . اگر داغ باشد خامه میبرد .
    آرد را روی حرارت قرار دهید و مرتب هم بزنید . سپس گردوی خرد شده را بریزید و بعد پودر زنجبیل را اضافه کنید . مرتب هم بزنید . اکنون کمی که آرد رنگ گرفت , روغن یا مخلوط کره و روغن را داخل ارد بریزید و هم بزنید تا در عین حال روی حرارت متوسط ، یکنواخت سرخ شود . رنگش نباید تیره شود .
    نکته : رنگ تیره حلوا نشان دهنده تفت خوردن و سرخ شدن زیاد آرد است .
    اکنون از روی حرارت بردارید و شهد خامه ای را داخل آن بریزید ودر همان حال با قاشق چوبی خوب هم بزنید . تا مایه غلیظ و یکنواختی بدست آید و گلوله نشود . اگر مایه شل بود رو حرارت کمی دیگر قرار داده و هم بزنید تا مایه به صورت گلوله از بدنه ظرف جدا شده و به یک طرف متمایل شود .
    سپس حلوا را با اسکوپ ( قاشق بستنی ) داخل ظرف مناسبی قرار داده و با خلال پسته و یا گردو و برگهای سبز تزیین کنید .
    نکات : اگه حلوا شل بود کمی بیشتر رو حرارت بذارین تا جمع شود . رنگ حلوا بستگی به حرارت و زمان دارد . هرچه بیشتر سرخ شود تیره تر خواهد شد . این حلوا نباید رنگش تیره شود . حلوای آماده باید از جداره ظرف کنده شود که برخی به آن گهواره میگویند .زنجبیلی کمی تند است ولی تندی خوشایندی دارد در هر صورت میتوانید به دلخواه کم کنید . ولی عطر و مزه این حلوا به زنجفیل آنست . شما میتوانید از هل هم استفاده کنید .
    5) حلوای سه رنگ مجلسی
    مواد لازم :
    حلوای گل سرخ محمدی با گردو و شیره انگور یا دوشاب
    حلوای زنجبیلی با زعفران و مغز گردو
    حلوای زنجبیلی با خامه و گردو
    گلسرخ خشک غنچه و پر شده
    برگ سبز نعنا
    مغز گردو
    طرز تهیه :
    ابتدا آرد را آماده کرده و تفت دهید و سپس آنرا تقسیم کنید . هر حلوا را از روی دستور خود آن تهیه کرده و سپس با اسکوپ بستنی از هرکدام یک اسکوپ در ظرف قرار داده و با مغز گردو خرد شده یا درسته و مقداری غنچه و گلبرگ های گلسرخ و برگ سبز نعنا آنرا تزیین کنید
    سایت من سکوت قلبم اين بار تو را بهانه کرده تو صداى تنهايى من باش بين اين همه آدم که مرا از خود نمى دانند تو فقط از آن من باش عشق من
  • دخترک تنها
    دخترک تنها
    دوشنبه 6 مرداد 1393 - 11:31
    سلام لطفا غذاهای که با بادمجان درست میشه بنویسید البته غذای جدید نه خورش بادمجان کشک بادمجان میرزا قاسمی
    سایت من
    دوشنبه 6 مرداد 1393 - 16:36

اع دلمه - طرز تهیه بادمجان شکم پر غذای فصل[/b]
    مخلوط برنج دانه بلند با ادویه و سبزی‌جات مختلف، رنگ و عطر خاصی به این غذا داده است.
    [size= 12px; line-height: 25px; word-spacing: normal; color: #800000; padding: 0px; margin: 0px]زمان تهیه:[/size] 30 دقیقه[/b]
    [size= 12px; line-height: 25px; word-spacing: normal; color: #800000; padding: 0px; margin: 0px]زمان پخت:[/size]‌60 دقیقه[/b]
    مواد لازم برای 4 نفر:[/b]
    برنج دانه بلند:‌ 4/3 پیمانه (150 گرم)
    بادمجان
    بزرگ: 2 عدد
    روغن زیتون: یک قاشق غذاخوری
    پیاز بزرگ: یک عدد،‌کاملا ریز شود.
    سیر: ‌2 حبه، کاملا ریز شود.
    گشنیز خرد شده: 2 قاشق غذاخوری
    پودر زنجبیل:‌یک قاشق چای‌خوری
    فلفل دلمه‌ای قرمز: یک عدد، کاملا ریز شود.
    پودر فلفل قرمز تند: 5/1 قاشق چای‌خوری
    پوست لیموی رنده شده: 2 قاشق چای‌خوری
    آب 2 عدد لیموی تازه
    ماست کم چرب: نصف پیمانه
    نعنای خرد شده تازه: 2 قاشق غذاخوری
    زردچوبه: 4/1 قاشق چایخوری
    جعفری خرد شده تازه: 5/1 پیمانه
    طرز تهیه:[/b]
    فر را از قبل روی حرارت 200 درجه سانتی‌گراد گرم کنید.[/b] درون یک قابلمه بزرگ، آ ب را جوشانده و برنج را درون آن به مدت 15 دقیقه یا تا زمانی که نرم شود بپزید سپس درون آبکش زیر آب سرد قرار دهید و بعد بگذارید آب آن کاملا خارج شود. با یک چاقوی تیز، حدود یک سانتی‌متر از گوشت
    بادمجان
    را درآورده و آن‌ها را کاملا ریز کنید. روغن را درون یک تابه روی حرارت متوسط گرم کرده و پیاز و فلفل دلمه‌ای را در آن به مدت 5 دقیقه سرخ کنید. سیر، جعفری، زنجبیل، زردچوبه و پودر فلفل تند را به تابه اضافه کرده و حدود 30ثانیه آن‌ها را تفت دهید.
    بادمجان
    ‌های ریز شده را درون تابه اضافه کرده و به مدت 5 دقیقه یا تا زمانی‌که نرم شوند آن‌ها را سرخ کرده و بپزید. تابه را از روی حرارت بردارید. برنج،‌ جعفری، پوست لیمو و آب لیمو را به مخلوط
    بادمجان
    اضافه کرده و خوب با هم مخلوط کنید.
    بادمجان
    ‌ها را درون سینی فر قرار داده و با قاشق درون آن‌ها را از مخلوط درون تابه پر کنید. سینی را درون فر به مدت 30 دقیقه یا تا زمانی که پوست
    بادمجان
    ‌ها نرم شده و مواد درون آن‌ها طلایی رنگ شوند، حرارت دهید. نعنا را با ماست مخلوط کرده و به عنوان سس همراه با غذا میل کنید.
    دوشنبه 6 مرداد 1393 - 16:38
    کلوچه بادنجان
    مواد لازم
    روغن مایع و آب از هر کدام نصف پیمانه
    نمک یک قاشق چایخوری
    کره یک قاشق سوپخوری
    بادنجان کبابی دو عدد
    پنیر سفید 50 گرم
    پنیر پیتزا 20 گرم
    نمک و فلفل و کنجد و آرد به میزان لازم
    زرده تخم‌مرغ یک عدد
    روش تهیه :
    آب، روغن، کره و نمک را با هم مخلوط کرده و آرد را کم‌کم اضافه کنید و ورز دهید تا جایی که خمیر یک‌دستی به وجود آید و به دست نچسبد. بادنجان را ساطوری خردکرده و با پنیر سفید، پنیر پیتزا رنده‌شده، نمک و فلفل مخلوط کنید. خمیر را با وردنه باز کرده و با لیوان گرد قالب بزنید. از مایه بادنجان کمی داخل خمیرها قرار داده و دو طرف آن را به هم چسبانده و دو طرف روبه‌رو را به هم رسانده و مثل بقچه پیچ داده و در سینی فر چرب شده قرار دهید. روی آنها ابتدا زرده تخم‌مرغ مالیده و بعد کنجد پاشیده و در فر با حرارت 180 درجه سانتی‌گراد به مدت 20 الی 25 دقیقه قرار دهید.
    دوشنبه 6 مرداد 1393 - 16:40
    کتلت بادنجان
    مواد لازم(برای 2 نفر):
    تیکه های بادنجان=(2 عدد بادنجام متوسط)
    گوجه ریز ریز شده=(1 عدد متوسط)
    تخم مرغ=(1 عدد)
    روغن یا کره گیاهی=(جهت سرخ کردن)
    نمک و فلفل= (به میزان لازم)
    طرزتهیه:
    اول بادنجان ها را در سفیده تخم مرغ کمی غلتانده و سرخ می کنیم ،اینطوری زیاد روغن نمی بره، پس از سرخ شدن اونها رو در ظرفی گذاشته و کمی ساطوری می کنیم.بادنجانها نباید له بشن. بعد گوجه هایی که از قبل نگینی کردیم رو به بادنجانها اضافه میکنیم. و در آخر تخم مرغ زده شده با نمک و فلفل اضافه می شه. تمام مواد که با هم قاطی شد با 1 قاشق ازش بر میداریم و در کمی روغن یا کره گیاهی سرخ می کنیم.در پایان می تونید با گوجه و خیارشور سروش کنید.
    دوشنبه 6 مرداد 1393 - 16:42

یتیمچه بادمجان
    |
    پیاز = 4 عدد یا عصاره پیاز
    بادمجان درشت= 4 عدد
    سیب زمینی درشت= 4 عدد
    فلفل دلمه ایی= 1 عدد
    گوجه فرنگی= 2 عدد
    رب= 1 ق.غ
    نمک و فلفل و زردچوبه
    روغن =2 ق.غ
    ابتدا بادمجانها را پوست بگیرید و حلقه حلقه کرده و رویش نمک بریزید تا تلخی آن گرفته شود . نیم ساعت بعد بادمجانها را بشویید .
    پیازپوست گرفته را نیز حلقه حلقه کرده در ته یک قابلمه بچینید و سپس بادمجانها را روی آن بچینید . فلفل دلمه ایی خرد شده را روی بادمجانها ریخته و روی آن نیز گوجه فرنگی حلقه شده بچینید . لایه آخری را با سیب زمینی پوست گرفته و حلقه شده بچینید . روی آن نمک و فلفل و زردچوبه ریخته و رب و روغن را با نصف لیوان آب اضافه کنید . بگذارید تا خوب بپزد و آب آن کاملا گرفته شود . و به روغن بیفتد ... غذا حاضر است ..
  • نسرین بانو
    نسرین بانو
    دوشنبه 6 مرداد 1393 - 17:16
    سلام پری من یتیمچه خیلی ذوست دارم دستت ددر نکنه گلی خانوم
    "اللّهم ارزقني ولداً واجْعله تقياً زكيّاً ليس في خلقه زيادةً و لا نقصان واجعل عاقبته إلي خير؛
    دوشنبه 13 مرداد 1393 - 04:47
    سلام
  • نسرین بانو
    نسرین بانو
    سه شنبه 14 مرداد 1393 - 17:35
    سلام پریسا ممنون ازتون
    طرز تهیه خورشت آلو به سبک خودم البته :
    مواد لازم
    آلو قطره طلایی به اندازه هر فرد 6 تا الویعنی اگه 4 نفر 24 عدد الو .
    قیسی به اندازه هر فرد 3 عدد
    شکر دو قاشق غذا خوری حل شده توی اب .
    نمک به مقدار خیلی کم.
    گوشت به اندازه هر فرد 4 قطعه کوچیک اندازه خرما
    رب گوچه اندازه دلخواه من متوسط میریزم 4 یا 5 قاشق تا رنگش خوشرنگ بشه .
    پیاز کوچیک نگینی یدونه . ترجیحا تویغذاها به جز کباب کوبیدذه پیاز رو رنده نکنید که بوش پخش نشه و غذا رو بگیره .
    خب الو ها و قیسی رو شسته و داخل یه قوری بندازید بذارید روی حرارت غیر مستقیم تا یک ساعت که پفکنند و لعاب بندازه .
    خب در ابتدا پیاز رونگینی کرده و سرخ کنید زمان سرخش بستگی به خودتون داره من خب میذارم پیاز اب بشه داخلش درشو یندم که اب بندازه و لح بشه بعد گوشت رو اضافه کنید تفتش بدید نباید زیاد سرخ بشه چون موقع پخت گوشت کف میکنه نمک نزنید چون دیر میپزه . بعدرب گوجه رو اضافه کنید مقداری که سرخ شد اب جوش یه پارچ بریزید وقتی جوش اومد در زودپز رو ببندید . یا قابلمه . زمانی که گوشت پخته شد روی اجاق بذارید اب اضافش تبخیر بشه اگه ابش خوب بود خب سریع . الو ها رو با همون لعاب ابشون با اون دو قاشق شکر و نمک داخل گوشت برزید واجاق رو کم کم کنید تا خب جا بیفته ولی اگه ابش زیاد بود اول بذارید یخورده ابش کم بعد الو ها رو بندازید که لح نشن .
    خب حالا درشو ببندید و بذارید خوب ابیفته و غلیظ .
    خب نکته ها :
    بعضی ها داخل خورشت الو لپه میندازن وکنارش سیب زمینی خلال واسه تزئین میذارن من فقط سیب زمین رو یذارم لپه رو توی الو دوست ندارم چون طعمشوکامل میگیره . میشه خورشت قیمه.
  • مريم مامان
    مريم مامان
    سه شنبه 14 مرداد 1393 - 18:27
    عاليه نسرين جون مرسي
    خدايا به خاطر هديه زيبايت ممنونم
  • نسرین بانو
    نسرین بانو
    پنجشنبه 16 مرداد 1393 - 01:17
    خب طرز تهیه کباب تابه ای به روش خودم:
    مواد لازم
    گوشت چرخ کرده
    نعنا ریحون
    نمک فلفل قرمز
    پیاز رنده درشت
    گوجه
    اندازه مواد بستگی به خودتون داره چقدر باشه
    من خودم سه تا گوجه
    همه روبا هم مخلوط واندازه یه 5 دقیقه ورزش میدیم تا خوب برن تو ی هم مزه بگیرن
    بعد یه تابه میایریم زیرشو چرم میکنیم و گوشت روداخلش پهن میکنیم اونوقت یکم روغن اطرافش میریزیم میذاریم روی اجاق تا خوب سرخ بشه بعد برعکسش میکنیم اون سمتشو میذاریم در نهایت که دو طرفش سرخ شد
    کوجه ها روحلقه حلقه واطراف گوشتتون میذارید در تابه رو میبندید تا اب بنداز حالت بخار پز .
    نکته : برخی همراه گوشت یه مقدار ارد یا یه سیب زمینی کوچیک رنده میکنن داخلش اینم خوشمزه است .
  • (سدنا)
    (سدنا)
    پنجشنبه 16 مرداد 1393 - 01:17
    به به
    خدایاازت ممنونم که نی نی سالم و صحیح بهم دادی
  • نسرین بانو
    نسرین بانو
    پنجشنبه 16 مرداد 1393 - 01:24
    مهسا عزیز تشکر
  • sahar jon
    sahar jon
    شنبه 25 مرداد 1393 - 20:49
    بچه هامن شوهرم گله داره غذای تکراری درست میکنی چندتاغذاکه برای نهار باشه برام بزاریدممنون
    خدایا....ممنون ازهدیه ات....خودت کمک کن سالم وصالح باشه....
  • نسرین بانو
    نسرین بانو
    سه شنبه 6 آبان 1393 - 16:11
    سلام دیکگه وقتشه این تایپیک همیشه صفحه اول بمونه نیاز کدبانوی ایرانی ....
    خب دوستان گفتن دستور ژله و برنج قالبی رو بذارم الان میذارمشون امیدوارم خوشتون بیاد
  • مثل ماه
    مثل ماه
    سه شنبه 6 آبان 1393 - 18:33
    2uwyob5ddomcblrgj3hm.jpeg
  • مثل ماه
    مثل ماه
    سه شنبه 6 آبان 1393 - 18:37
    3n2kwtvaymvgqnxwwdks.jpg
  • مثل ماه
    مثل ماه
    سه شنبه 6 آبان 1393 - 18:37
    حدیث جون با عرض پوزش یکم دیر شد